Shainy.S

Úloha z fyziky- Kolik litrů vody proteče…?

Dostali jsem toto zadaní:
Dálkové topení v bytě má výkon 15kW (to znamená, že každou sekundu předá do bytu teplo 15kJ). Do bytu přichází voda o teplotě 70°C a odchází voda o teplotě 50°C. Kolik litrů vody proteče topením každou sekundu? Kolik za den?

Úloze moc nerozumím, i když asi možná vím jak to spočítat…
Děkuju předem tomu kdo tuhle úlohu mi objasní. :))

Odpovědi
Skeptik

Předpokládám, že znáš vzorec Q = mcdT, kde m je hmotnost látky, c je její měrná tepelná kapacita a dT je rozdíl teplot.
Potom je nutné si upravit tento vzorec na

  • P*tau = roVc*(- dT), (1)

kde P je výkon, tau je čas, ro je hustota vody, V je její objem, protože objem se dá zjistit z hmotnosti, když znáš hustotu látky. Teplo je v tomhle součin výkonu P a času tau. To se dále upraví na:

V = Ptau/(dTro*c), (2)

a tím se získá vzorec pro objem

Měrná tepelná kapacita vody při STAP, je 4180 J/(kg*K)­, potom

V = (15 kW)(1 s)/­((20 K)(1000 k­g(m−3))(4 180 J(kg−1)(K−­1))), (3)

Wolfram alpha ukazuje výsledek 0.1794 litrů za jednu sekundu.

http://bit.ly/yChtYl

Pro jeden den nahradíš jednu sekundu 86400 s.

http://bit.ly/wkwiDb

Což by mělo být dle výpočetní techniky 15502 litrů. Jednodušeji stačí první výsledek vynásobit číslem 86400.

mosoj

Jenom selským rozumem. Třeba tě to nakopne.

1 kcal = množství tepla které ohřeje 1 kg (1l) vody o jeden stupeň celsia, nebo se naopak uvolní při poklesu teploty o jeden 1oC.
1 cal = 4,184 joule

1.- Voda se ochlazuje o 20 oC.
2.- Uvolňuje tedy 20 kcal tepla = 20 000 × 4,186 = 83 680 J = 83,680 kJ každou sec.

3.- výkon topení je 15 kW = 15 kJ/sec
4.- 83,680/15 = 5,58 l. Musí tedy přitékat
5,58 l/sec vody teplé 70c. Za 24 hod 5,58 × 86400 = 482112 l.