Raduš

Úloha do češtiny.

V úloze do češtiny nevím/nejsem si jistá u pár otázek.

Rozebírané souvětí :
Máš-li strach,kliď se a modli se v ústraní za to,abych zvítězil.

1.určete druh slova -li = myslím že by to mohla být částice ,ale ..
2.Větu Máš-li strach,nahraďte větným členem = strachuješ-li se ?
3.Uveďte příbuzná slova ke slovu kliď se
4.Spojte do souvětí dvě věty jednoduché:
Měl jsem úlohu bez chyb.Učitel mě pochválil.
=
Měl jsem úlohu bez chyb a tak mě učitel pochválil ?
5.Napište 1 zkratkové slovo a 1 zkratku.

Děkuju moc za jakékoliv odpovědi. :)

Nejlepší odpověď
annas

l. li – spojka (kdyby,jestliže,li-podmínka)
2. Při strachu se kliď… strachuješ-li se-je věta,nikoliv větný člen
3. jdi pryč, odejdi,zmiz
4. Měl jsem úlohu bez chyb,a proto (tudíž) mě…a tak je hovorové…
5. Sazka-SAZková KAncelář, Svatka-SVATební KAncelář…;ČR, SR, ODS, OSN..
Doplňuji:
Úkol č. 3 jsem špatně četla-ukliďit,úklid, sklidit,pokli­dit,vyklidit, klid, klidný, atd.

Další odpovědi
kapka

  1. máš-li – nevím
  2. myslím, že sis odpověděla správně
  3. uklidit, sklidit
  4. to říkáš taky správně
  5. zkratka např. OSN – organizace spojených národů, ZŠ – základní škola

zkratkové slovo – rodokaps /román do kapsy/, Čedok /Československá dopravní kancelář/, Svazarm /Svaz pro spolupráci s armádou, zkratkové slovo nemusí obsahovat všechny počáteční slabiky, může být různě upravováno, kvůli lepšímu skloňování, výslovnosti/, Spofa /Spojené farmaceutické závody/

pusinka50

Tady ti poradí:

Zdroj: http://ekorek­tura.cz/poradit­.html

Děda Louda

Sice neporadím, leč chválím tvé pídění a snahu.