Avatar uživatele
Registrovaný

Ukončení pracovního poměru dohodou

Je pravda, že rozvedená zaměstnankyně, která má ve své péči nezletilé dítě může dát výpověď z PP dohodou (protože je práce časově náročná a nemůže se řádě starat o dítě) nemusí čekat na uplynutí výpovědní doby?
Doplňuji:
Ano, samozřejmě....pokud se zaměstnanec a zaměstnavatel dohodnou, končí PP sjednaným dnem. Ale pokud se obě strany nedohodnou....existuje u rozvedených samoživitelek nějaká výjimka?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Stříbrný

Dohodnou-li se zaměstnavatel a zaměstnanec na rozvázání pracovního poměru, končí pracovní poměr sjednaným dnem.
http://business.center.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Právo nezná něco takového jako je dohoda, pokud jde o jednostranný akt. Zaměstnankyně může tedy podat VÝPOVĚĎ a dohodnout se se zaměstnavatelem na ukončení pracovního poměru k určité datu, nebo uzavře se zaměstnavatelem DOHODU, že k určitému datu bude pracovní poměr ukončen.
Nemyslím si, že v případě, kdy se jedná o samoživitelku pečující o nezletilé dítě bude s ukončením pracovního poměru zaměstnavatel dělat problémy. Zkus se na něj přímo obrátit.


Avatar uživatele
Pokročilý

Pokud tě nepustí,jdi na nechopenku. Doktorce to vyvsětli a za kafe tě nechá doma klidně měsíc!

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Registrovaný

enaiqe

výpověď dohodou neexistuje. buď výpověď s výpovědní lhůtou, nebo vzájemná dohoda - tedy ukončení pracovního poměru dohodou. doporučila bych se možná ještě zkusit domluvit na úpravě pracovního poměru z důvodu péče o dítě - § 241, odst. 2 zákoník práce

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1815
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 668
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 391
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.