johnyyyyyyyy

Může mě při ukončení pracovního poměru zaměstnavatel nutit chodit do práce s tím, že zbylou dovolenou mi proplatí?

Dobrý den,
měl bych dotaz ohledně dovolené. V práci dávám výpověď (zaměstnán 3,5 roku) a zbývá mi ještě 14 dní dovolené. Zaměstnavatel mě nutí, abych chodil do práce, že mi ji pak proplatí. Já chci být ovšem doma. Má na takové jednání vůbec právo? Volal jsem na pracovní uřad, kde mi řekli že zaměstnavatel si může s dovolenou dělat co chce, tudíž me nutit i do práce. Z jiných stran a od znamých slyším opak a tak nevím co je pravda. Neví někdo jak to je spravně? Děkuji

Nejlepší odpověď
Pepa25

Zaměstnanec může kdykoliv požádat zaměstnavatele o poskytnutí dovolené – s čerpáním dovolené ovšem musí zaměstnavatel vždy vyslovit souhlas. Ukončení pracovního poměru je pokud se nepletu jediná možnost, kdy dovolenou proplácet. Není to obvyklé, většinou zaměstnavatel zaměstnance nepotřebuje(také jeho pracovní morálka většinou upadá), ale pokud ho potřebuje na zaučení někoho nového atd., tak mu dovolenou dát nemusí. Jediná možnost je volno na hledání nového zaměstnání:
http://www.me­sec.cz/clanky/dos­tali-jste-vypoved-zamestnavatel-vam-musi-dat-volno-na-hledani-nove-prace/

Další odpovědi
Funna

Pravda je ta, že ty sice máš nárok na určitý počet dní dovolené za rok, ale nikde není řečené, že ti MUSÍ být zaměstnavatelem umožněno, vybrat si ji zrovne v ten termín, kdy se to tobě hodí…takže ano, zaměstnavatel má nárok ti dovolenou v tebou určený datum odmítnout…

ivzez

Zaměstnavatel jedná v souladu se zákonem.

Čerpání dovolené určuje podle zákoníku práce zaměstnavatel.
Potřebuje-li Vás v práci, nemusí Vám do konce zaměstnání
umožnit čerpání zbývající dovolené a po skončení pracovního
poměru Vám dovolenou proplatí.

Nedávejte na to, co Vám kdo říká,
a ověřte si to se v zákoníku práce:
http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262#cast9