hawranek

Úkol z informatiky- logaritmické rovnice v excelu

Dobrý den, jde o následující věc: na tomto odkazu najdete ke stažení tabulku v pdf (http://www.uloz­.to/8334814/lo­garitmicke-funkce-pdf). Jak zadat do excelu všechny vzorce a jak to udělat, aby mi to vypočítalo pro všechny hodnoty, abych to nemusela dělat po jednom? Děkuji.

Nejlepší odpověď
chudst

  1. Zkopirujete hodnoty z PDFka (do bunky A1 – roztahne se vam to na A1 az A20). Do dalsiho sloupce na pozici B1, date Vlozit/Funkce – a najdete LOG(aritmus). Misto zadani cisla kliknete na bunku A1. Ted kliknete na prave vytvorenou bunku do praveho dolniho rohu, chytnete ho a roztahnete az po B20. (Proste tam, kde konci hodnoty z prvniho sloupecku.) Voila – mate vypocitany cely LOG prvniho sloupce.
  2. U LN je to stejne.
  3. Najdete si zaklad prirozeneho logaritmu (LOGZ). Jako cislo opet zvolte bunku A1, jako zaklad dejte 5. Kliknete na OK. Nyni klinete na vytvorene cislo a v tom „prikazovem radku“ nahore doplnte „^4+17“. Takze to bude vypadat: =LOGZ(A204+17;5). Opet chytnete rozek a roztahnete dolu pres vsechny bunky.
  4. U odmocniny je to podobne: =LOGZ(ODMOCNI­NA(A1)+17;5).

6,7) To se mi uz nechce delat; princip je naprosto stejny. Proste to akorat zmenite ve vypocetnim radku v prvni bunce kazdeho noveho sloupce a roztahnete.

Pro prvnich 5 sloupcu to mate zde:
http://chudst­.pjz.cz/log.xls

Pokud si nahodou nebudete vedet rady, napiste, ale je to skutecne obdoba.