hanny 2

Uklízeli byste 5-tiposchoďový panelák za 200,–Kč za měsíc?

Dnes mně to říkala jedna paní,nevěřila jsem vlastnímu sluchu.Je to brigáda,hrubá mzda 400,–Kč.Ten dům je obecní panelák,obec to zadala firmě,za brigádníky platí zdravotní a sociální poj.Musí to uklidit alespoň jednou týdně.
Doplňuji:
Říkala,že se tam dost nadře,zrovna teď dělají na domě zateplení a fasádu,takže lidi ten binec nosí do domu.Ona těch úklidů má víc,ale za měsíc jí to dělá dohromady 3.800,Kč.Má sice manžela,ale práci nemá,bere podporu něco přes 3tis.,děti nemají.Paní má 2roky do důchodu.Momentálně chodí po doktorech,má nějaké zdrav.problémy,ale o neschopence nemůže být ani řeč.

Nejlepší odpověď
quentos

ani omylem, to ať si vykálí voko a uklidí si to sami, když jsou tak šetřiví, budou to mít zadarmo… šetří sice na podřízenejch každej, ale tihle už jsou snad padlí na hlavu.
Pokud na tom strávím hodinu týdně, tak to potom jo – odpovídá to cca minimální mzdě 50.-/hod.

Další odpovědi
chudst

Jinak receno – 4× do mesice, tj. 50kc za jeden uklid.

Ne, nebral bych to. Za rekneme 100kc cisteho bych jim tam uklidil 1× tydne (chci-li to udelat poradne, nevezme mi to jednu hodinu). V zime za 200kc cisteho za jeden uklid (pripadne kdyzby byl barak moc zaneraden a obcane by se nenaucili vyuzivat rohozky pred domem, tak 75kc/hodinu).

Ale nechapu to. Napriklad u tety to maji v panelaku zavedeno jednoduse tak, ze na kazde poschodi pripadaji 3 byty, ktere se jednoduse v uklizeni stridaji. Tj. kazdy myje jedno patro jednou za tri tydny.

ten který je

Ani omylem.Za takovou cenu nedělají ani Ukrajinci.

arygnoc

copak jsem ukrajinka? a ani tá by to možná nedělala.

anonym

Asi všichni nějak špatně počítáme a nejblíže realitě je -iv-, která jen přípomíná klasické „Nikdy neřikej nikdy!“.
Tak především daň z příjmu je u těchto smluv 15%, a při uplatnění nezdanitelného základu i 0%. Ovšem podmínka je, že uplatnit lze jen jednou, takže u dalších částečných úvazků to už samozřejmě nejde.
Nevíme v jakém regionu to je, třeba tam je nouze o jakoukoli brigádu a nemusí tam být ano roznos letáků. Sice je evidentní, že ji firma okrádá, většinou fakturuje až dvojnásobek toho, co dává té uklízečce, ale pokud ta paní uklízí na více místech a pravidelně, mohla by si zřídit ŽL a tytéž prachy dostávat na přímo.
U každého úklidu dostává paušál v úklidových prostředcích, ze 3 přídělů se dá vyšetřit až 1 navíc, přeba pro doma. Za mytí oken a úklid po malířích náleží příplatek, jenže to se musí ozvat a ne jen říkat jak je to blbý.
P.S. Jednou jsem jako project manager dodělával důležité kalkulace dlouho do noci.
Ve 23 h. přijela elegantní paní ve slušném bouráku a při řeči se mi přiznala, že má celkem 3 podobné úvazky na noční úklidy kanceláří na ŽL, vždy jedno patro tak na 2 hod., celý den má volný a když jsem to porovnal, měla na hodinu daleko víc, než já, kdy jsem běžně dělal denně i 12–14 hod.
A malá poznámka, že za to by nedělal ani UK, je pravdivá jen částečně. Na stavbách si fakturují 140–160Kč/hod., z toho jsou odvody 46%, ale většinou to funguje tak, že to skásne kápo a svým ovečkám dává daleko méně.
A nedávná kauza o moderních otrocích v českých lesích je taky výmluvná.
Doplňuji:
Reálná mzda by měla vycházet na cca 350 Kč, což je sice také málo, ale třeba to v běžném režimu sfoukne za 1,5 hod. na 1 úklid za týden.

tatanka

Ne, neuklízel, připadá mi to jako blbost.

Jikra

Ani náhodou.Já sem starej a ne blbej!

casey

zadnej zamestnanec obecniho uradu by to za tuty penize nedelal.
Za techto podminek by to snad nedelal ani trestanec na verejne-prospesnych pracich

anonym

Ja osobne bych nikdy nenapsala nikdy , protoze v zivote nevim , v jake situaci se ocitnu a mozna i tech 50 kc pomuze. Nevime jake maji v rodine jeste pujcky , poplatky a kdyz jinou praci sehnat nemuze … -iv-

Ella

tak to je hrozny!!!! 400 cistyho za jeden uklid! a to jenom vytrit a zamest schody, okna za pruiplatek!
Opravdu mi ta cena prijde hrozna, pod uroven, za to bych to nedelala – i za roznos letakudostanete za hodinu stovku! A ne mesicne dve stovky, za ctyri uklidy tolika pater!

hanny 2

Ad Dr.Axl – ta lokalita je Brno.I tak měla problém najít aspoň nějakou brigádu.A argument zaměstnavatelů – "když se ti to nelíbí,můžeš jít......"Takže když člověk nechce,aby se z něj stal bezdomovec,tak musí brát co je.

anonym

Ještě jsem si uvědomil, že pokud má souhrnný výdělek do 4000 Kč/ měsíc, neztrácí nárok na podporu. Také existuje jednorázová výpomoc v hmotné nouzi, pokud by splnila příjmové podmínky. To Romové, panečku, umějí využít všech sociálních možností.
Jenže u ní (a mnoha dalších v tomto věku), je největší problém věková diskriminace.
Sám na ni tvrdě narážím od cca 55, a to si myslím, že mám co nabídnout a umím se bránit.

anonym

Je fakt, že sám člověk moc nezmůže. Na druhé straně všechny firmy jsou povinny dodržovat zákon, např. min. mzdu, sociální podmínky apod.
Napadají mne 3 cesty, kromě už zmíněného ŽL.
1)Nejsnazší, zkusit najít flek v recepci u jedné z agentur pro ostrahu.

  1. Anobymní podnět na ŽÚ pro porušování Živnostenského zákona, příp. ÚP, obecné podmínky zaměstnanců.

a za 3) zjistit si, kde všude má firma úklidy a domluvit se s ostatními zaměstnanci k nějakému hromadnému protestu, třeba i za podpory bezplatná právní porady příslušného odborového svazu.
Je fakt, že letos nejsou brigády skoro nikde, ani tady v Praze, kde se dřív vždycky něco našlo.

hanny 2

Hlavně moc děkuji za rady!

hanny 2

Souhlas,ale obávám se,že anonymní stížnosti se nikdo ani neobtěžuje řešit a na hromadné protesty se lidi většinou nezmůžou.V tomto státě se stejně slušný člověk spravedlnosti nedovolá.

anonym

Tak to je pak každá rada těžká.
Krajní řešení, když nemají děti leda se obrátit na příbuzné, příp. zvolit přestěhování mimo město do menšího a levnějšího.
A poslední drastická varianta, vykrást banku nebo zlatnictví a rázem má postaráno o bezplatné ubytování i stravu a bez existenčních starostí.
Je smutné, že stát nedokáže přidat tisícovku v hmotné nouzi, ale za 1 vězně platí měsíčně 30 tisíc.
Lidí v ČR na hranici chudoby je už v současné době 0,9 mil. a stále počet roste.

hanny 2

O té možnosti vykrást banku jsme v legraci také mluvily.

hanny 2

Cigánům dají všechno,co chtějí,mají to nařízeno.Téhle paní řekli,že nemá na nic nárok a když se nechtěla jen tak vzdát,tak ji málem vyhodili.