BugzyCZ

Ukazuje střelka kompasu přímo na severní pól ?

Nejlepší odpověď
Quimby

Ukazuje přímo na severní MAGNETICKÝ pól.
Doplňuji:
Mag. póly jsou tam, kde siločáry vstupují do Země.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Mag­netick%C3%A9_po­le_Zem%C4%9B
Ale mag. pole se mění, díky aktivitě Slunce i aktivitě jádra Země, takže mag, poly nejsou pořád na stejném místě.
Takže kdybys šel podle kompasu tak na severní geografický pol nedorazíš, jsou na to tabulky pro korekci.
Kompas ještě může ovlivňovat lokální mag. pole od magnetů, cívek, vysokého napětí, ale to je dost zanedbatelné, pokud si nestoupneš přímo k tomu.

Další odpovědi
cochee

Já doplním dvě věci, a sice, že v blízkosti magnetických pólů už střelka nic neukazuje, protože „blázní,“ dělá všechny možné pohyby kromě jediného, že by způsobně stála a ukazovala správným směrem. A druhá věc, je to zdánlivě paradoxní – ale logické a málokdo to ví, ale severní magnetický pól je v Antarktidě blízko jižního zeměpisného pólu a naopak, blízko severního je jižní magnetický. Vysvětleno například ve zdroji.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Se­vern%C3%AD_mag­netick%C3%BD_p%C3­%B3l