Kely

Ukazuje šipka na korouhvy nebo na meteostanici kam vítr fouká nebo odkud fouká?

Nejlepší odpověď
Bičiště

Ukazuje obojí – odkud i kam. Např. ze západu na východ.(nejčastější směr větrů v Česku)
Ovšem v meteorologií se používá výrazů „severní vítr“, „jižní vítr“ a znamená to že fouká od severu nebo od jihu. Takže nás zajímá vždy odkud fouká,jelikož to ovlivňuje počasí v místě.Přifoukne zimu,teplo, atd.Takže korouhev ukazuje odkud fouká.Potvrzuje to i přenesené lidové řčení „vím odkud fouká vítr“. T. j. vím odkud, a co to přinese.

Další odpovědi
Andělé

Směrem větru se rozumí směr, odkud vítr fouká. Uvádí se ve stupních jako azimut nebo pomocí názvů světových stran podle větrné růžice.
Dnes už na meteorologických stanicích nepoužívají ke zjišťování směru a rychlosti větru větrné korouhve jako v dobách Petra Voka.

Zdroj:
http://www.po­casi.yc.cz/vi­tr.html

Či jiný zdroj:
http://www.hu­dy.cz/data/sou­bory/HUDYinfo_za­klady_skialpi­nismuII.pdf
Vítr
• Modely počítají směr (odkud vítr fouká)

anonym

Šipka na plechové korouhvi (např. na komíně) ukazuje odkud vítr fouká, protože větší plocha (jakési plachty, např. ocas kohouta, jehož zobák je ve směru šipky), do níž se vítr opírá, je právě na opačném konci než ta šipka.
Jinak korouhev jako taková má 2 významy, kromě ukazatele větru na střeše i vrchní část praporové žerdě (viz obrázky v odkazu ve zdroji).
U praporové korouhve tedy špičatá část vlaje ve směru větru, tedy vlastně ukazuje kam vítr fouká.
To jen k doplnění od andělé a zdánlivě protichůdné odpovědi Drapa.
http://cs.wik­tionary.org/wi­ki/korouhev
Doplňuji:
ad mosoj, co je na tom nepochopitelného?
Vždyť je přece setsakramentský rozdíl jestli fouká mrazivý severák, horký vítr od jihu anebo vlhký od západního Atlantiku.
Právě frontální směry určují počasí i na dlouhé týdny a třeba během vegetačních období jsou na deště a vláhu odkázáni zemědělci.

Zdroj: http://www.go­ogle.cz/search?q=ko­rouhev&hl=cs&rl­z=1T4SUNC_csCZ382CZ4­40&prmd=imvns&tbm=is­ch&tbo=u&source=u­niv&sa=X&ei=1HAgT-

mosoj

????? nepochpitelné úvahy.
Korouhev vždy ukazuje směr toku!! větru. Aby něco mohlo téct ( proudit ) musí to být vždy od někud – někam !!! V tomto případě se tyto dva pojmy od sebe oddělit nedají. Takže záleží pouze z jakého pohledu se na tok větru dívám co mně v daném okamžiku zajímá.

Drap

Kam fouká