Alesh

Uhýbali jste někdy „žlutému majáku“?

Zrovna nedávno jsem to zažil. Na dvouproudové silnici, kde uprostřed jsou lanová svodidla byl bouračka, čili se to tam sjíždělo do jednoho zúženého pruhu. Samozřejmě hned fronta jak prase. Najednou vzadu za mnou auto se žlutými majáky a všichni, jak magoři mu uhýbají. Za chvíli jsem ho měl za zadkem, neuhnul jsem mu ani o kousek, ale ani jsem ho neblokoval, každopádně kamión vedle mě mu uhnul, takže si v klidu profrčel. A výsledek, když jsem dojel až k místě nehody, asistenční auto nikde. Takže kdyby aspoň přijelo řešit tu nehodu, tak neřeknu, ale tohle mi přijde fakt super vych*anost a taky lidská blbost, že mu všichni uhýbali.

http://www.no­vinky.cz/krimi/321442-zluty-majak-neznamena-ze-ma-asistencni-auto-prednost.html
Doplňuji:
Oba si přečtěte ten článek.

Policie varuje, že zapnutý žlutý maják řidičům vozů asistenčních služeb žádná privilegia na silnicích a v ulicích nepřináší.
„Řidič s takto označeným vozidlem musí stejně jako ostatní účastníci silničního provozu dodržovat veškerá ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích, tedy například respektovat předepsanou rychlost, nebo zastavovat na červenou,“ informoval mluvčí Tomáš Hulan.
Policisté v průběhu týdne zkontrolovali 347 aut s majákem oranžové barvy. V 29 případech uložili na místě pokutu, dalších osm předali ke správnímu řízení.
„Avšak mnohdy se setkáváme právě s tím, že nás vozidlo se zapnutým žlutým majákem na dálnici „podjede“ značnou rychlostí odstavným pruhem, a ještě na nás zatroubí, pokud má dojem, že mu překážíme. A to je samozřejmě v rozporu se zákonem,“ upozornil mluvčí.

Nevím, proč bych mu měl uhýbat a navíc ani nejel k té nehodě, takže by nakopat do pr… zasložil ten vych*ánek. Takže asi tak.

Nejlepší odpověď
www

A co jako, další chat?
Každý řidič je povinen uhnout, tedy ano uhýbal jsem. Nevím co chceš vlastně vědět.
Doplňuji:
Dodržovat pravidla má povinnost i třeba sanitka.
K čemu podle tebe tedy ten žlutý maják asi tak mají? 😉

Další odpovědi
Drap

Samozřejmě že není povinnost uhýbat žádnému žlutému majáku, Když jede kombajn s doprovodným vozidlem opatřeným majákem tak mu také není třeba uhýbat.

Dochy

Žlutý maják neznamená přednost. Žlutý oznamuje vozidlo, které je nějakým způsobem nebezpečné. Takže žlutý (oranžový) majík mají například popeláři, kteří kromě jiného projíždí a staví na ulici se zákazem zastavení, cestáři, kteří se courají po dálnici kvůli údržbě, odtahovka, protože třeba nakládá vozidlo uvízlé na dálnici, jezdící míchačka betonu protože při vykládání dost často trčí do ulice- Jsou to vozidla, která nemají právo přednosti jízdy, ale kvůli jejich činnosti, rozměrům, či nákladu, mohou představovat nebezpečí pro provoz. Když budu v koloně a za mnou pojede ten kombajn se zapnutým majákem, asi mu vážně uhybat nebudu.

Jádrohlod

Promiň , ale zasloužil bys nakopat do p… . Tak se řidič nechová. Je vidět , že někde se skutečně prdlačku adepti naučí. Pak to vypadá jak to vypadá. Alespoň , že ten od náklaďáku byl normální. Narozdíl od tebe. Já osobně bych se styděl a ani to sem nepsal.
Doplňuji:
Doplňuji: ano ,to je pravda , ale fakt víš proč jej měl zapnutý? Kolega ve firmě měl právě díky tomu pánovi se žluťákem štěstí a dostal se včas od nehody do špitálu. Pokud zneužívá , je to něco jiného.Takže VŽDY bychom měli vycházet z toho , že se něco děje , že je důvod spěchat. I kdyby to byl jen 1 případ z 1000. Pak to uhnutí má cenu nevypočitatelnou. Žel to neuhnutí taky.

honza19hk

I přesto že nemá právo přednosti,je lepší mu uhnout,nikdy nevíš co veze,koho veze nebo kam jede.Můžeš potkat třeba auto čezáků jedoucích k nějaké havárii.Nebo nadměrný náklad atd.Já taky mám na autě oranžový majáky,ale právo přednosti si nevynucuji.Někdo se uhne někdo ne,když ne počkám dokud se nehne,pokud nemůžu třeba projet.Jenže ono je rozdíl když někdo má žltej majáček jen proto aby projel zácpu a někdo kvůi tomu že třeba veze nějaký dlouhý nebo široký věci což je třeba můj případ.Žlutej majáček neslouží jen k tomu aby někde někdo byl dřív.Složí hlavně jako výstraha řže někdo veze něcoco není moc bezpečné nebo to značně přesahuje rozměry.

To že jsi mu neuhnul je tvůj problém,není to nikde dané,ale správný řidič by to udělal.Co ty víš kam jel.Mohl jet k jiné nehodě než tu u které jsi stál.Nehledě na to že čím dřív k té nehodě ta odtahovka přijede tím dříve bude silnice průjezdná.

RadkaH

Já si všímám spíš jen modrých majáků, ale u nás jezdí se žlutým majákem nadměrný náklad nebo doprovod kombajnů a tak vím, že musím dávat pozor :)

Alesh

Majáky jsou žluté a modré, doporučuji prostudovat silniční zákon, ať víš, k čemu se používají. 🙂

Alesh

Sanitka, policajti jsou něco jiného, sanitce uhnu vždy, i když to taky rádi zneužívají. Nějaká asistenční služba se stará akorát tak o to, jestli má co odtáhnout a na to vyvařit, pochybuju, že osádka má větší znalosti v poskytnutí první pomoci, než jakýkoli jiný kolemjedoucí řidič.