Damiana

Uhodnete z jaké doby je tento zákaz?

Dotaz:
Vážený pane řediteli, proslýchá se, že vedení Gymnasia vydalo seznam hudebních skupin, jejichž účinkování na maturitních plesech gymnasia je zakázáno, případně je v určité míře nežádoucí. Prosím o informaci, nakolik je tato zpráva pravdivá, nakolik je případný seznam závazný pro studenty, a zda o eventuálním seznamu byly Vaší školou vyrozuměny další školy.
Odpověď:
Ne, není to pravda. Žádný seznam nežádoucích kapel jsem nevydal. Nicméně jsem prohlásil, že ples je taneční zábava a že by se na něm měla hrát hudba k tanci. Za takovou nepovažuji hard rock, punk a obdobnou hudbu, která je možná dobrá pro koncert, ale ne pro ples. Maturitní ples je místem setkání generací – maturanti tam mají své rodiče a prarodiče – hudba by měla být taková, aby nikoho z plesu nevyháněla. Maturant si tam má zatančit s maminkou i babičkou a nikoli divoce křepčit před pódiem, z něhož burácí nemelodické a netaneční rámusení. Ples nemá přinášet hudební avantgardu, ale má být z principu konzervativní. Maturitní ples je formálním vstupem mladého člověka do společenského života dospělých – nikoli nevázaným večírkem plným dovádění. Nechci, aby ples byl příliš sešněrován formálním přístupem, ale jisté dekórum zachováno být má. Proto tedy si chci zachovat kontrolu nad tím, jaké kapely budou na plesech naší školy hrát, a nenechám studenty, aby si pozvali kohokoliv.

Doplňuji:
Ano, je to z roku 2012.
Buď jste šikovně gůglili nebo jste fakt dobří pozorovatelé.:-)Chápu, že ten punk (a hard rock) byl také zásadním vodítkem.:-) Poté, co jsem byla svědkem úděsného chování středoškoláků v divadle, jejichž učitelka při napomenutí vedením divadla řekla: „No a co, máme demokracii, já je buzerovat (přeloženo vychovávat) nebudu. A vy buďte vůbec rádi, že tu jsou.“
Jsem ráda, že někde pořád mají ředitele a pedagogy, kteří své studenty vychovávají. A také jsem přesvědčena o tom, že se nakonec bavili všichni dobře. Takže to ještě funguje. 🙂
http://www.gym­tce.cz/index.php?sec­tionID=171&sub­SectionID=&co­reAction=show&con­tentType=News&con­tentID=1908

Nejlepší odpověď
anonym

Další odpovědi
cochee

Je čerstvý? 😉

Lucijej

Že by letošní doporučení?

hanulka11

bude to loňské období maturitních plesů/ 2012/

led

pripomenulo mi to príhodu z čias nedávnych dávnominulých…
Istý stranícky pohlavár, ktorý síce mal rád filmové a divadelné umenie, ale nerozumel mu (jeho jemnostiam,náz­nakom) sa v súkromnom rozhovore o novom filme vyjadril „páči sa mi, ale zdá sa mi… príliš otvorený, odporujúci súčasným myšlienkam socializmu, veď čo majú mladí čo robiť na streche…“ (citácia voľne preložená) a výsledok. Ktorýsi z vedúcich napísal hneď list podobného znenie, zakazujúci tento flm premietať a na dlhé roky uložiť do trezoru. Pritom bol to len jeho súkromný, nie oficiálny názor.
Nepostupoval aj ten vami spomínaný riaditeľ príliš pätolízačsky k inému názoru?
…aha, ten film sa volal „Slnko v sieti“.

Damiana

Já myslím, zle v tomhle případě jednal skutečně racionálně – což se dnes už moc „nenosí“. Šlo o společenskou událost pro různé věkové skupiny a prezentaci školy – ne o koncert nějaké kapely, která mu nejde pod nos a žákům nechce její návštěvu nebo poslech povolit. Líbí se mi ten jeho přístup – jasné stanovisko, rozumná úvaha ředitele školy – aneb někdo musí mít rozum (když už je od toho, aby vychovával).

led

len tá nešťastná formulácia. Ak je človek vo funkcii, musí si dávať pozor, čo hovorí (to je to čo som myslela pri tom mojom príbehu):žiadny zoznam som nevydal,nič som nezakázal… „Nicméně jsem prohlásil… …Proto tedy si chci zachovat kontrolu nad tím, jaké kapely budou na plesech naší školy hrát, a nenechám studenty, aby si pozvali kohokoliv“
Je to názor, alebo príkaz?
Nemá organizátor akcie rozhodovať o programe a zodpovedať za program a priebeh akcie? Chápem riaditeľa, ale na druhej strane, ak nemá dôveru v organizátorov a tú zjavne nemá, keď chce do toho zasahovať, prečo akciu povolil? Výchova nespočíva len v držaní za ručičku, vytváraní mantinelov, ale aj v učení sa samostatného rozhodovania

Damiana

Má jistě pochybnosti – možná oprávněné. Asi to budou zkušenosti a touha po jistotě, aby bylo vše v pořádku a „nebyla ostuda“. Jistě, je to kulantně „zabalený“ příkaz „zvaný“ doporučení, možná je to i trochu pokrytecké – z hlediska studentů zcela jistě – jelikož je akce pod patronátem školy, nevidím důvod, proč by pravidla neměla být stanovena.

led

robila a zúčastnila som sa mnohých podobných „žiackych“ akcií a práve tie, ktoré si organizovali oni (v spolupráci so školou) sami dopadli lepšie než tie organizované školou. Myslím, že prave pre dôveru vedenia školy, nechceli žiaci nikoho sklamať a program robili naozaj citlivo pre všetky vekové kategórie. Chceli sa ukázať v tom najlepšom.

anonym

Vážené dámy, Damiana má pravdu a je to jednoduché – maturitní ples je prezentace absolventů školy a její úrovně. Koncert je něco jiného.
Při našem plesu by nás ani nenapadla záměna s koncertem, protože nám byl význam pojmu „ples“ i jeho důstojná role naprosto jasná a zřejmá.
Na divoké koncerty jsme chodili výhradně mimo rámec školy.
Právě při vstupu do dospělého a společenského života by maturanti měli osvědčit zralý úsudek a soudnost, ne nadarmo má maturita přídomek „zkouška dospělosti“.
P.S. Dikce samotné otázky napovídala, že jde o zřetelnou paralelu s někdejší totalitou.
Argumentace ředitele je naprosto legitimní a oprávněná. Spíše je ostuda, muset něco natolik samozřejmého, vysvětlovat zpupným adolescentům.

led

„Právě při vstupu do dospělého a společenského života by maturanti měli osvědčit zralý úsudek a soudnost, ne nadarmo má maturita přídomek "zkouška dospělosti“. „
Dr.Axl, o tom to práve je. Ak nedokážete pochopiť a správne vychovať mladých ľudí "maturantov“, musíte sa uchyľovať k príkazom. Veď tá skúška z dospelosti je i takýto ples – ich schopnosť správne posúdiť závažnosť takejto akcie.
Len zlý pedagóg rieši všetko príkazmi a „doporučeniami“!
Podľa môjho názoru si pán riaditeľ mal zvolať organizačný výbor a prediskutovať akciu. Prirodzene v jeho právomoci je zle zorganizovanú akciu zakázať, prípadne prevziať organizáciu do svojich rúk. V tom prípade maturanti ale skúšku dospelosti nespravili.

Damiana

cochee: Zkus tipnout rok.:-)

anonym

U mě to byla jen trefa,rok 2013 uvedl cochee.

cochee

Docela bych tipl 2013 🙂 ale mate mě zastaralá koncovka ve slově „Gymnasia“ spolu s hudebními styly hardrock, punk. Ale přece jen 2013.

Damiana

🙂 vnímavý:-) Prozradím záhy:-)