Horyn

Ue= 12V Ri= 0,15 ohmu I= 15 A . otázka zní, jaký je el. výkon W ve vnější části obvodu? kolik %E se spotřebuje na Ri?

Doplňuji:
jedná se o zdroj(Ue=12V;Ri=O,1­5 ohmu),ze kterého odebíráme proud 15A. otázky zní: Jaký je el.výkon vnější části obvodu? Kolik %E se spotřebuje na vnitřním odporu? výsledek by měl být P=150w, %E=19% ale pokud nezaokrouhlovali, nevím jak k tomu dojít.

Nejlepší odpověď
Jirka P.

Bylo by super, kdybys napsal o co jde. Má to být zdroj a jeho vnitřní odpor nebo co?

Doplnění:

Výkon „spotřebovaný“ vnitřním odporem spočítáš jako I2 * Ri

Výkon ve vnější části obvodu U * I – výsledek výše.

Procenta si z toho spočítáš. Vyjde to cca jak píšeš.

Další odpovědi
Hlada

Rozumím tomu tak, že Ue je napětí ideálního napěťovédo zdroje o vnitřním odporu Ri.
Spočítáš si úbytek napětí na Ri (2,25V), ten odečteš od 12V zdroje, dostaneš napětí na zátěži (9,75V) a vynásobením proudem dostaneš výkon (146,25W). Pak spočítáš výkon ideálního zdroje (180W), ztátový výkon na Ri (33,75W) a z toho ztátu v % (18,75%).