Avatar uživatele
JanyOK

Učil jste se někdo esperanto?

a s jakým úspěchem, pokud ano?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? hanny 2, barnajka, fablen před 4713 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
barnajka

Učila – ale už je to dávno. To jsem ještě byla malý svišť, a to doslova :)) Mohlo mi být možná 10, když frčely „Příručky mladých svišťů“ od Disneyho. Kdo nezná: bylo to něco jako český „Rozum do kapsy“, akorát udělaný pro děti víc atraktivní formou. Měla jsem první 3 díly a v jednom z nich bylo několik lekcí esperanta – teda spíš jen prazáklady gramatiky a pak pár stránek slovíček. Pamatuju, že mě to tehdy hodně chytlo a uměla jsem komplet všechno. Dneska už si pamatuju prdlajs – jen že podstatná jména se tvoří ze sloves přidáním koncovky. Např. krájet = tranchi; nůž=tranchilo. A pak ještě vím, že když slovo končí na -o- , jedná se vždy o podstatné jméno. Utkvělo mi v hlavě jediný slůvko: rondo=kruh :))
Esperanto je zajímavá řeč – ta myšlenka univerzálního jazyka je sice skvělá, ale vzhledem k tomu, že esperanto ovládá jen hrstka lidí, asi se to nikdy neuchytí. Jestli ale máte možnost se to učit, určitě do toho běžte – je to legrace :)

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
fablen

svého času jsem se do toho také vrhla, poměrně brzy s tím ale skončila z důvodu jiných zájmů a koníčků.

Já si pamatuji pouze vejce = ovo

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek