JanyOK

Učil jste se někdo esperanto?

a s jakým úspěchem, pokud ano?

Odpovědi
barnajka

Učila – ale už je to dávno. To jsem ještě byla malý svišť, a to doslova :)) Mohlo mi být možná 10, když frčely „Příručky mladých svišťů“ od Disneyho. Kdo nezná: bylo to něco jako český „Rozum do kapsy“, akorát udělaný pro děti víc atraktivní formou. Měla jsem první 3 díly a v jednom z nich bylo několik lekcí esperanta – teda spíš jen prazáklady gramatiky a pak pár stránek slovíček. Pamatuju, že mě to tehdy hodně chytlo a uměla jsem komplet všechno. Dneska už si pamatuju prdlajs – jen že podstatná jména se tvoří ze sloves přidáním koncovky. Např. krájet = tranchi; nůž=tranchilo. A pak ještě vím, že když slovo končí na -o- , jedná se vždy o podstatné jméno. Utkvělo mi v hlavě jediný slůvko: rondo=kruh :))
Esperanto je zajímavá řeč – ta myšlenka univerzálního jazyka je sice skvělá, ale vzhledem k tomu, že esperanto ovládá jen hrstka lidí, asi se to nikdy neuchytí. Jestli ale máte možnost se to učit, určitě do toho běžte – je to legrace :)

fablen

svého času jsem se do toho také vrhla, poměrně brzy s tím ale skončila z důvodu jiných zájmů a koníčků.

Já si pamatuji pouze vejce = ovo