perwin

Doporučíte mně někdo nějakou dobrou učebnici pro začínajícího elektrotechnika – bastlíře?

Doporučil by mi někdo nějakou dobrou učebnici pro začínajícího elektrotechnika – bastlíře? Sháním takovou, která by mi jednoduše a polopaticky vysvětlila základy různých zapojení a součástek. Nestojím o příliš teoretickou knížku, protože všechny vzorce a nudnou teorii si člověk může najít bez problémů na internetu či v učebnicích fyziky. Vhodná by byla tedy taková praktická učebnice, kde by se na různých zapojeních ukázalo, proč tady a tamhle musí být rezistor či kondenzátor – to často nechápu, protože se mi dané součástky zkrátka zdají nadbytečné a nechápu jejich funkci v obvodu, dále jak vybrat vhodné součástky pro vlastní návrhy schémat atd., snad mi rozumíte.
Děkuji.

Původní neotázka
Učebnice elektrotechniky pro začátečníky

Nejlepší odpověď
mosoj

Chápat to budeš, až se naučíš tu teorii.

Souhlasím s orwellem. Dříve bylo mnoho technické literatury psané pro „odbornou“ veřejnost. Dnes je toho velmi málo. Téměř nic. Taktéž časopis „Amatérské rádio“ je víc reklamním plátkem než časopisem pro amatéry.
Nicméně pohledej zde. Někde tady je odkaz na prodejnu technické literatury kde se dalo vybrat. Je ale možné (tak je do dnes běžné), že uvedený server již neexistuje. Osobně jsem si odtud objednával několik knih, právě o elektrotechnice.

Další odpovědi
orwell

Ano, chápu a snad i rozumím: vysvětlit to jednoduše, polopaticky, pokud možno bez vzorečků, málo teorie, prakticky, proč je tamhle tohle a ne tamto, navrhnout něco sobě si sám, vybrat si vhodné součástky,… No, obávám se, že takovou knihu ještě nikdo nenapsal. Ona už ta podstata elektřiny je dost nesrozumitelná a dokonce o podstatě elektrického náboje, od kterého se odvíjí elektřina i magnetismus, se toho dodnes mnoho neví. Doporučoval bych se smířit s tím, že to není o jedné knize, ale o spoustě knih, které je třeba zdolávat postupně a dlouhodobě. Pokud jde o základy, doporučoval bych podívat se spíš po starší technické literatuře v antikvariátech autorů Kamil Donát, Štěpán Vostrý, Zdeněk Škoda, … nepamatuji si už přesné na názvy knih, ale vím, že já jsem začínal např. s knihou Zd. Škody „S tranzistorem a baterií“. Samozřejmě se zde neseznámíš s moderními součástkami, mikroprocesory, atd, ale lze zde nakoupit základní vědomosti, na kterých se dá stavět dál a bez kterých to nejde. Také ve starších číslech časopisů Amatérské rádio a Radiový konstruktér (dnes se dají sehnat i na CD) vycházely krásné články (ale bohužel také i hovadiny), ze kterých se člověk leccos dozvěděl. Ale vůbec nejlepší by bylo objevit někde v blízkosti člověka vhodného a ochotného k občasným konzultacím. Nástrah v tomto oboru je hodně, v literatuře chyby, … Já jsem vždycky studoval z několika knih současně, nikdy ne z jedné. Řadu věcí, co mi ve škole vtloukali do hlavy, jsem si v průběhu života musel dokonce poopravit, neb se buď z části nebo i zcela nezakládaly na pravdě.

Dochy

Ta teorie je docela důležitá a neobejdeš se bez ní. Je fakt že nějaká kniha, která člověka nějak poutavě protáhne těmi základy by byla fajn, ale momentálně o žádné novější nevím. Můžeš zkusit sehnat stařičkou „Od krystalky k modelům s tranzistory“. Tu krystalku možná radši vynech, netuším kolik stanic ještě vysílá na dlouhých vlnách