annas

U kterých autorů se objevuje typická židovská tematika?

  1. J. Weil, A. Lustig, J. Otčenášek, N. Frýd
  2. L. Fuks, J. Škvorecký, O. Pavel
  3. V. Kaplický. J. Procházka, K. Ptáčník

Vzpomenete si na některé jejich dílo s touto tematikou?
Doplňuji:
Dodám – K. Ptáčník – jen románu Ročník 21 (o totálním nasazení) se dotýká židovské tematiky.
Jan Procházka – psal díla o osidlování pohraničí (ale jiného typu než V. Řezáč), mnoha další díla byla zakázaná.

Nejlepší odpověď
1popelka1

Teda Annas, dala jste mi zabrat, třeba oprášit vědomosti!
A- určitě, B-částečně, protože pro Škvoreckého židovská tematika nebyla priorita

A)
Weil – Život s hvězdou
Arnošt Lustig – třeba Dita Saxová
Jan Otčenášek – Romeo, Julie a tma
Frýd – Krabice živých

B)
Ladislav Fuks – Pan Theodor Mundstock
Škvorecký – Sedmiramenný svícen
Ota Pavel – Smrt krásných srnců

C)
Kaplický – historická próza
Jan Procházka – válečná tematika, ale ne židovská, spíše tipuji budovatelský román
Ptáčník – taky se zabýval i židovskou problematikou, na dílo si ale nevzpomenu

Další odpovědi
vagra

Typická,je u autorů -a-

A.Lustig-Démanty noci,Transport z ráje
J.Otčenášek–Občan Brych,Romeo,Julie a tma
Na víc si nevzpomenu.

kapka

Já na ty otázky teď koukám, ale ty, co bych honem z hlavy věděla už jsou správně zodpovězené /a není jich zas tolik/a třeba na tuhle otázku bych z hlavy určitě neodpověděla. Znám podrobněji jen L.Fukse. Otázky jsou zajímavé, ale ne pro široké publikum /než bych to všechno našla na netu…/a mají jen jedno řešení, takže více odpovědí od uživatelů nemá moc smysl. Má smysl si je pak přečíst a zjistit, jestli bych to věděla nebo ne. 🙂
Pardon, opravdu jsem myslela, že to píši do diskuse… Smazat se to úplně asi nedá, co?

1popelka1

Kapko, a proč by to nemělo smysl, kde máte jistotu, že já to mám dobře?
Negooglovala jsem, jen pátrala v paměti… a to může každý, i vy.

annas

Popelko a Vagro, jsem ráda, že aspoň Vy máte zájem o mé „vzdělávací“ otázky. Děkuji,.

vagra

Annas,myslím,že je nás víc,ale ráno bývá málokdo doma.

PostApMan

Kapka to podle mě nemyslela zle, já odpovědí vysloveně také neúčastním a to ne proto že by mě to nelákalo (občas potrápit paměť, vědomosti ze školy a na konec googl není špatná představa) ale jak už zde padlo, dopoledne tu nejsem, přicházím až kolem 13. odpoledne a to už je vše zodpovězeno.