annas

U kterého krále označili řečtí bohové hloupost viditelným znamením? Proč?

Touto bájí či pověstí se inspiroval i český básník K. H. Borovský v jedné své básni, motiv se objevuje se i v různých pohádkách. Já ho znám z ruské pohádky.

S tímto králem je spojeno ještě jednou úsloví o zlatě, které už tady bylo uvedené.

Tajemství – umíte držet tajemství?

Nejlepší odpověď
rynek878

Král Midas, vládce Frýgie, který si o sobě myslel, že je nejchytřejší, nejrozumnější a vůbec nejlepší ze všech, byl zapřísáhlým přívržencem boha veselí Dionýsa. Proto, když před něj předvedli strace Siléna, Dionýsova vychovatele, který kradl v královském sadu hrozny, uvítal starce se vší pompou a dlouze jej hostil. Dionýsos se mu chtěl za jeho štědrost odvděčit, a proto mu slíbil splnit jedno přání. Král Midas neváhal a přál si, aby se pod jeho rukama vše změnilo ve zlato. Dionýsos mu přání splnil, ale tu nastaly králi kruté časy, protože se mu i všechno jídlo pod rukama měnilo ve zlato, a tak pomalu scházel hlady a nakonec musel Dionýsa odprosit, aby kouzlo zrušil. Ten mu nařídil, aby ze sebe kouzlo smyl v řece Paktolu, ve které pak lidé nacházeli zlatý písek. Od té doby král nemohl zlato ani vidět a nejraději chodil na dlouhé procházky do přírody, kde naslouchal písním rohatého kozonohého boha Pana, ochránce pastvin a stád, který hrával na rákosovou píšťalu syrinx. A tak se stalo, že Midas vyslechl spor mezi Panem a Apollónem, vůdcem a bratrem Múz, kteří se přeli o to, kdo z nich hraje lépe. Pohoří Tmólos rozhodlo, že Apollón je větším umělcem než Pan, avšak s tím Midas nesouhlasil a přivrátil se na Panovu stranu, což Apollóna velmi rozhněvalo a přičaroval králi oslí uši, aby lépe slyšel. Midas schovával uši pod velkým turbanem, ale zanedlouho mu narostly tak dlouhé vlasy, že už se pod turban nevešly, a tak k sobě král musel povolat služebníka, aby mu je ostříhal. Služebník musel slíbit, že královo tajemství nikomu neprozradí, sic to zaplatí životem. Nakonec však tíhu tajemství neunesl, šel k řece, kde vyhrabal do hlíny malou jamku a pošeptal do ní: „Král Midas má oslí uši.“ Jamku zase zahrabal v domnění, že tak tajemství navždy pohřbil. Avšak do roka na tom místě vyrostlo husté rákosí, které při každém závanu větru šeptalo: „Král Midas má oslí uši.“ Pravda tedy vyšla najevo a bylo to vůbec poprvé, co bohové označili hloupost viditelným znamením.

Zdroj: http://fingac­.blog.cz/0703/e­duard-petiska-stare-recke-baje-a-povesti

Další odpovědi
iceT

Midas
Mytický frýžský král, jemuž Apollón nechal narůst oslí uši za to, že jako jediný ze soudců v hudebním závodě Apollona s Panem (Marsyem) přiřkl vítězství Panovi. Tajemství znal pouze Midův holič, který je svěřil do vykopané jámy. Rákosí, které v těch místech narostlo, opakovalo při každém závanu větru jeho slova („Midas má oslí uši“). Podle jiné báje splnil Dionýsos přání Mida, aby se vše, čeho se dotkne, proměnilo ve zlato. Protože Midas nemohl ani jíst, ani pít, vykoupal se na Dionýsovu radu v řece Paktólu, která se tak stala zlatonosnou.

Umím udržet tajemství,ale mám zkušenost,že pokud někomu řeknu-nikomu to neříkej-je to jako popud k tomu,aby si dotyčný vzal hlásnou troubu.

Doplňuji:
A také byla na toto téma loutková česká pohádka,už jsem o ní tady k nějakému dotazu psala také,bohužel nevím jak se dílko jmenovalo,ale hrdina této pohádky se nakonec sám proměnil ve zlatou sochu,když se v zoufalství chytil za hlavu.

Zdroj: CoJeCo-Vaše encyklopedie

Miroslavst

Oslí uši.
Král Lávra

http://heraldi­ka.kulna.cz/i­mages/midas.jpg

Neonka

Král Midas měl oslí uši

hanulka11

že by to byl král Midas s oslíma ušima , měl přání aby čeho se dotkne se proměnilo ve zlato