Berušinka

Tykání v autobusu??

Promiňte za tak vtipný název otázky. Chtěla bych poradit, jak se v takové situaci zachovat (nejen v autobusu). Jela jsem minulý týden normálně autobusem do školy (Praha =D), seděla jsem na dvojsedačce blíže k uličce a u okna bylo místo. Přišla paní (kolem 40 let) a vyštěkla na mě „Pustíš mě sednout?!“ … v říjnu mi bude 20 a dost mi tykání této paní vadilo. Vůbec jsem nevěděla, jak se zachovat. Samozřejmě jsem jí tam pustila. A teď k tomu, co bych chtěla poradit – jak se v takové situaci zachovat – jak být slušná a přitom si prosadit to, aby mi takto lide vykali. Beru to jako u starších lidí – to mi opravdu nevadí. Ale pokud je v podstatě člověk dospělý („jako já“), tak to mi vadí. Omlouvám se za takový román – doufám, že to nevyzní neslušně =(.
Doplňuji:
Děkuji všem za odpovědi! Tolik super rad jsem ani nečekala, potěšili jste mě =).

Nejlepší odpověď
anonym

Na hrubou díru hrubou záplatu. Měla jsi ji říct: ano babičko,samozřejmě že vás pustím!

Další odpovědi
iq

Muj nazor je ten,ze pokud je clovek inteligentni a respektuje ostatni,tak proste vyka.Ja v obchode vykam kazdemu zakaznikovi od cca 8mi let jeho veku.I me samotnemu delalo dobre,kdyz mi nekdo vykal.Tykam v podstate jen na netu:-).Reknete normalne,ze se omlouvate,ale ze by jste byla radeji,kdybyste si vykaly.Normalni clovek to pochopi a nenormalni se urazi tak jako tak.Nastesti jsem uz ve veku,kdy je mi tohle naprosto jedno,kam se za dalsich 20 let taky dostanete 🙂

ten který je

Pustil bych ji sednout a potom bych dodal že příště trochu slušněji.Já zase pouštěl sedat starou paní v tramvaji.Bylo jí odhadem něco přes 70 a vynadala mi že ještě není tak stará a že jsem chuligán.:-D

doktorphlox

Taky jsem v minulosti řešil tento problém. Nevím, ale dneska si starší lidé asi myslí, že mladšímu můžou automaticky tykat. Mě to dřív (taky tak okolo 20 let) tak strašně štvalo, ale potom jsem začal s taktikou, kterou tady píše kolega v odpovědi přede mnou. Já automaticky každému vykám. Jak mě ale někdo, kdokoliv cizí koho neznám osloví první a tyká mi, automaticky mu také tykám. Divily by jste se jakou to má odezvu. Důchodci začnou prskat nebo nadávat, ale já jim to hned vysvětlím, a s jejich dost trapnými komentáři už si hlavu nedělám. Jen tak pro pořádek, už mi bude brzo 30. :)

Ella

Já bych ji nepustila… má se chovat slušně „bába“. Proto, že je starší by si neměla vyskakovat. Tyhle lidi co si o sobě moc myslí mi lezou na nervy…
Před pár měsíci jsem jela domů linkovým autobusem a položila jsem si vedle sebe bundu, protože jsem se přes ni nemohla dostat do kabelky =D no jo, zima =) ani jsem se nestačila vzpamatovat a nějaká čůza se tam rozvalila a vůbec jí nevadilo ,že tam mám bundu, zasedla mi celý rukáv, který jsem nestačila rychle vytáhnout. Ani bé ani mé, prostě se tam svalila až to zadunělo.
Mě to nezní neslušně, protože mě bude zase v srpnu 20 a vím jak se cítíš =(

Nejspíš bych jí řekla:„až to řeknete slušně, tak možná i ano.“
Protože je opravdu těžké nějak pohotově zareagovat, když to nečekáte…

chudst

Tykani mi nevadi, 21 mi bylo onehdy, a prestoze vetsina lidi mi jiz vyka, par se najde (vetsinou starsich), kteri zatykaji. S tim problem nemam – ale stalo se mi neco podobneho jako vam, akorat to bylo v saline, taky 40catnice, prisla a bez jakehokoliv duvodu (zlomena noha, tehotenstvi) chtela pustit sednout tim zpusobem, jakym jste naznacila. Tak jsem ji rekl (vykal jsem, vzdy starsim lidem vykam): „Prominte, ale nepustim, zkuste se nejdrive naucit slusnemu chovani. Nevim, proc bych vas mel poustet, ale budiz – kazdopadne kdyz uz neco po mne pozadujete, neni slusne o to zadat bez slovicka ‚prosim‘.“

Pani rekla, ze tak nevychovaneho spratka v zivote nevidela. Zatnul jsem zuby a mlcel jsem. Jenze to melo dohru. Salina se rozjela a pani si vzala igelitku, co mela s sebou a chytila se s ni nahore za madlo – drzela to takovym zpusobem, ze me to bouchalo do hlavy. Pozadal jsem ji, jestli by si ji nemohla dat do druhe ruky. Pani mlcela. Kdyz me to bouchlo asi poctvrte, vstal jsem a velice duraznym hlasem prohlasil, ze neda-li si tasku dolu, pujdu ji za nevhodne chovani nahlasit ridici. (V tu chvili me nic chytrejsiho nenapadlo ^^;) Ale melo to takovy uspech, ze mi zacala tleskat cela salina, ktera cely incident samozrejme sledovala, a pani cela cervena a nadavajici vystoupila. O takovou publicitu jsem sice nestal, ale pro vas je to pouceni: pokud se vam nelibi, jak se k vam nekdo chova, budte k nemu slusna, ale durazna. Nesnizoval bych se na jeho uroven, ze bych tykal neznamemu dospelemu cloveku. Je-li to nekdo, koho neuvidim a je to otazka prohozeni jedne ci dvou vet (viz. vas autobus ci ma salina), pak to neresim a zakladam si na tom, abych ja byl slusny a vykal. Pokud je to nekdo, s kym se budete stykat i nadale a neni to nekdo, komu jste ‚povinnovana‘ prokazovat uctu, pak udelejte to, co tu radili jini: taky mu zacnete tykat.

led

Neviem si predstaviť, ako ja stará baba, zatykám cudziemu mladému mužovi,alebo mladej žene (držiteľovi Obč.preukazu). Vychovávali nás prirodzenej slušnosti.
Ale na druhej strane, keď na ceste autobusom mám pocit akoby som bola na hodine veterinálno-gynekologicko-urologickej prednáške, neviem aké správne oslovenie použiť…

Slušné to rozhodně není, ale platí pravidlo, že na porušení etikety neupozorňujeme. Pravda, v autobuse to není tak přísné, jako na opeře, takže nějaký tázavý výraz v obličeji by snad paní mohl napovědět, že něco udělala špatně.
Mě taky občas někdo tyká a to už je mi přes 30. Nemá smysl kvůli tomu vyvolávat nějaké konflikty, občas se ale nabízí možnost dotyčného vtipně popíchnout.

Salvaje

Tak tohle by mě taky naštvalo. Je mi 26 a tohle bych taky vydýchávála. Ale jak pohotově zareagovat a přitom nepůsobit neslušně? Normálně bych se zeptala „My si tykáme? My se známe?“ Ale s výrazem, že tu otázku fakt myslím vážně, fakt stylem „Fakt se známe? Já si vůbec nemůžu vzpomenout, to mě tak mrzí… A odkud?“ Po tomle by to člověku MOHLO dojít. Pokud ne, tak to nemá smysl :)

arygnoc

Tykizace, jak tomu říkám, je v celku problém.
Konkrétně v tonhle případě bych asi tvrdě taky zatykal.

ale ohledně trendu tykání (na pracovištích a pod.) – jsem vychován ještě socialisticky, tedy autoritám vykat, starším vykat, ženám vykat. ale setkávám se s tím, že mi tykají (nj, jsem jenom člověk pracující rukama, dělník, i když odborník), a to se „neseru“ a tykám taky. Ale štve mne, že jako 50-ovi mi někdy tykají (mám 2 VŠ, jsem normálně slušnej, a k s vému věku i zachovalej).
Tykizace bych asi zakázal, protože se jaksi strácí úcta mezi lidma (ale ne zakázal striktně). Já kdysi babičce (říkali jsme ji omama, původem byla rakušanka) ještě onikal. a to jsem ji miloval.

Summa sumarum: tykizace znižuje kvalitu komunikace mezi lidma.

FOG

Plnne chapu,jak se citis.Sam jsem byl potesen,kdyz mi kdysi davno nekdo zavykal na malem meste,kdy me tehdy bylo 16 let.
A naopak,pokud se nekdo chova neomalene,tak jsem pozdeji vyzadoval vykani.
Dnes je mi to jedno,protoze ziji v zemi,kde se „tyka“,ne tak doslova,pokud si nekoho obzvalst povazujes,tak mu reknes „sir“,„ma'am“,ale jen minimalne.
Myslim,ze spise zalezi,jak se dotycny chova k ostatnim,je to o respektu osobnosti.

Deli

„Ale pustím, sedni si.“
Chytla by se za nos.

Fidel

Já bych jí řekl: „Zaprvé si netykáme, madam, a za druhé bych vás pustila, ale to byste to musela říct slušně/poprosit, což se nestalo“. A pak bych se začal koukat z okna…

Výletník8

Myslím, že je zbytečnou námahou se snažit prosadit vůči sobě vykání. Sám si dodatečně většinou ani nevybavím, jestli mi dotyčný tykal, nebo vykal, ani se mě nedotkne, když mi tyká cizí člověk o třicet let mladší. Nadávat a urazit se dá i s vykáním. Když mi tyká někdo, kdo není o generaci a víc starší, zpravidla tím dává najevo, že se může tykat i jemu.

ingi

Tak mě je 15 let. A mě už ostatní vykají od 12, protože jsem dost vysoký na svůj věk. Ale starší lidé +50 mi tykají. Ale učitelé už vykají.

A co se týká toho pustění sednout. Je to slušné nechta starší osobu posadit, ale kdyby takhle na mě někdo vyhrknul a ani by neřkl prosím. TAk bych s oplzlím výrazem se zvedal.