Avatar uživatele
Sober

Týká se Schengen jenom volného pohybu osob? Co kamiony? Funguje na hranicích nějaká kontrola?

Ještě před nedávnem se tvořily velké fronty na hranicích. Mám na mysli situaci na hranicích např. se Slovenskem, Rakouskem, Německem, Polskem, tedy s našimi sousedy. Je mi jasné, že vnější hranice EU funguje v jiném režimu. Děkuji.

Zajímavá 0 před 4236 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
lukas.zmizik

na hranicích kontroly kamionů neprobíhají, některé celní budovy, jako např. na Střelné, jsou k prodeji… celní kontroly kamionů se provádí v terénu vlastne kdekoli namátkově po celém prostoru evropské unie

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
honza19hk

hraniční kontroly už prostě nejsou.Jediný co tak tě může zastavit celná správa a zjištovat váhu soupravy a co vezeš v návěsu.Nebo poldové pokud něco hledají.Ale bežné kontroly už nejsou.Ani lidí ani aut(kamionů).

A to že tam je fronta může být právě např. tou celní správou,nehodou­,sněhovou kalamitou a nebo v čase dovolených.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Děda Louda

Principy schengenského prostoru
Schengenské vízum

Země Schengenu zavedly pro celou oblast společnou vízovou politiku a dohodly se na zavedení účinných kontrol na svých vnějších hranicích. Vnitřní hranice z hlediska pohybu osob a zboží de facto neexistují. Lze však na nich po omezenou dobu obnovit kontroly tehdy, když si to vyžaduje zachování veřejného pořádku či vnitrostátní bezpečnosti. Toho využilo například Finsko během Mistrovství světa v atletice 2005 nebo Německo během Mistrovství světa ve fotbale 2006.

Občané všech zemí schengenského prostoru mohou svobodně cestovat v rámci celého schengenského prostoru a překračovat vnitřní hranice na kterémkoliv místě na tzv. „zelené hranici“ bez zdržování a formalit. Totéž platí i pro cizince mající tzv. schengenské vízum opravňující ke vstupu do jedné ze zemí Schengenu – toto vízum jim tedy umožňuje cestovat i do všech ostatních zemí schengenského prostoru.

Protože vstup do jedné země Schengenu umožňuje cestování celou smluvní oblastí bez dalších hraničních kontrol, musí se na vnější hranici schengenského prostoru (to znamená i na hranicích na letištích) provést hraniční kontrola současně zástupně pro všechny země Schengenu. Podle Schengenských smluv mají přípustná úřední rozhodnutí, která nějaké osobě zabrání vcestovat, působnost prakticky pro celý schengenský prostor.
Úprava silničních přechodů

Smluvní státy při vstupu do schengenského prostoru odstranily překážky bránící plynulému provozu na hraničních přechodech (zátarasy, závory). Na silnicích v blízkosti hraničních přechodů byly provedeny úpravy dopravního značení a byla zrušena omezení rychlosti související s hraniční kontrolou. Zrušení hraničních kontrol se týká všech občanů Evropské unie i občanů třetích zemí. Řidič projíždějící hranicí by ani v podstatě neměl poznat, že vjel do jiného státu. Dozví se to jen z modré informativní dopravní značky s 12 zlatými hvězdami s označením státu. Evropou tak je možné projet „bez zastavení“ od jižního cípu Španělska až např. k severnímu pobřeží Estonska nebo k Severnímu ledovému oceánu.
Přechod hranic mimo hraniční přechody

Článek 6 Schengenské smlouvy z roku 1985 zavazuje smluvní státy umožnit trvale přihlášeným obyvatelům obcí v blízkosti hranic přecházet hranici i mimo hraniční přechody (například ve volné krajině nebo po komunikacích nižší kategorie) a i mimo provozní dobu hraničních přechodů. Schengenská smlouva nevylučuje dosavadní ani budoucí nadstandardní bilaterální dohody, které by umožnily překračování hranice mimo hraniční přechody i dalším kategoriím osob.

Podle článku 2 odst. 1 prováděcí úmluvy z roku 1990 je vnitřní hranice možno překračovat na jakémkoliv místě, aniž by se prováděla kontrola osob.

Zdroj: Teta Wiki

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek