JájsemRaibek

Ty skoby, co se zatloukají do skály při lezení, tam navždy zůstanou?

Pokud horolezec leze na skálu a jistí se, používá k lezení skoby, které zatlouká do skály. Určitě to není levná záležitost, ta jedna skoba. Jenže skoba musí pořádně držet, takže ji musí pořádně zatlouct a myslím, že již nejde vytáhnout.
To tam opravdu nechá všechny skoby, které použil? A při dalším lezení dokoupí další?

Nejlepší odpověď
Kepler

Jako bývalý lezec vím, že některé skoby se nechávají, jiné ne. Dnes se už používají daleko sofistikovanější jistící prvky a ty si každý lezec radši bere sebou, páč jsou extrémně drahé, lehké, často s titanu. Jinak skoby se nikdy nezatloukají do skály, ale jen do puklin.

Další odpovědi
Klaproth

Už nejsem aktivní lezec, ale pár stěn mám za sebou. Do skály se nic nezatlouká, využívají se spáry, do ledu se šroubuje. Obvykle to tam nezůstává (je to drahé). Ale jsou frekventované trasy, kde je naistalováno fixní jištění. V některých oblastech pískovců se vlastní jištění vůbec používat nesmí, skála už je jako ementál.

Další věcí je bezpečnost. Já osobně bych se na cizí zapomenutou skobu nikdy nezavěsil. Nevím kdo, jak a kdy jí zatloukal, nebo ještě hůř, co když se jí už někdo pokusil nedokonale vyrazit?

anonym

Myslím, že když uváží fakt, že mu tam zůstanou na pořád, tak je to dobrá věc.
Tak jako sprejer udělá svůj piece na těžko dostupné místo a už mu to málokdo překazí pokud nemá v teritóriu jinou konkurenční crew, tak podobně může zanechat horolezec i skoby ve skále a pak říct. Tímto směrem jsem lezl. Vídíte ty skoby dalekohledem? Ono spoléhat na ně nejde a rozhodně né na cizí skoby. Zas tak ostatním nepřekáží a pokud vím, tak ve skalách jsou často zasazeny skoby oficiální, které jsou s jistotou ověřeny mnoha horolezci a mají průměrně stejnou vzdálenost mezi sebou nějakých 10–15 metrů. To jsou místa kde si horolezec odpočine a s ním i zbytek lidí, který případně leze s ním.

jáára

Skoby se samozřejmě vytahují. První kdo leze zatlouká a poslední je vytahuje.

Emefej

V životě jsem nelezl, ale na cizí skobu bych se nikdy nespoléhal.

anonym

Upravuji: Možná to nejsou oficiální skoby, ale jakésy upevňovací oka na zajištění. Musel bych hledat názvy atd. Tak trochu lovím po paměti díky vyprávění známého, který se horolezectví praktikuje a vybírá si i náročnějsí místa spolu s kolegy.

Kepler

To možná bývá na různých cvičných skálách. Staré skoby se jistě nacházejí i na často používaných „cestách“. Tento pojem doporučuje jak se dá na dotyčnou skálu, štít, nebo horu vylézt. Kdo je prvolezec, musí se spolehnout jen sám na sebe a s tím co má sebou. Měl jsem tu čest a málem jsem se pos*al, zvláště když jsem ještě jistil další dvě navázané baby po sebou.