odpomass

Tvrdost: Karbid vs. Tvrzená ocel

Ráda bych se zeptala na rozdíl mezi karbidem a tvrzenou ocelí, jaký je v tom rozdíl a co z toho je tvrdší materiál. Jde mi o to, že mám nějaký výrobek, který se dělá buď s karbidu, nebo z tvrzené oceli a ráda bych ten pevnější (tvrdší). Pokud vím, tak se asi bude jednat o slinutý karbid. Děkuji za jakékoliv informace.
Doplňuji:
Jedná se o hotové výrobky, resp. jejich část, která je buď karbidová, nebo z tvrz. oceli. Chci si pořídit tu tvrdší variantu. Výrobce u nich neudává tvrdost konkrétněji..

Nejlepší odpověď
Drap

Slitutý karbit by měl být obecně tvrdší. Může se ale lišit tvrdostí stejně jako ocel. Nejlepší by bylo u daných prvků změřit tvrdost. Taky nevíme co z toho chceš dělat a jakým způsobem obrábět.

Další odpovědi
Pájo

Záleží z jakého karbidu to bude. Třeba z karbidu vápníku to asi moc velkýho ducha mít nebude… myslíš karbonovou ocel, viď(?) nebo snad kevlar?

badisko

treba ti pomuze toto…http://ww­w.tumlikovo.cz/ru­briky/materia­ly/nastrojove­materialy/sli­nute-karbidy/

odpomass

Jedná se o součást outdoorové výbavy – hroty holí. Asi půjde o karbid nějakého kovu, určitě to není karbon/kevlar… Každopádně děkuji za tipy…

badisko

no to ne ale hole samotne se delaji z karbonu teda alespon je vnich nejake procento pokud jde o bodec ..to je vlastne fuck…klido by to mohla byt slitina hliniku…a ne ocel…

odpomass

Ano, hole samotné se dělají z hliníku, karbonu, popř. sklolaminátu a dřeva. Nicméně tady se jedná jen o hrot, které jsou buď ocelové, nebo karbidové…