Tvoří se svaly i když nejím zrovna zdravě?

Nevím, zda tuto otázku nebudete pokládat za stupidní, prostě by mě to zajímalo: víme, že když chceme shodit nějaké to kilo, tak je potřeba upravit stravu a přidat nějaký ten pohyb – např. jít si zajezdit na kole, skočit si na hodinu spinningu atd…Ale co když bych chtěla nabrat jen svaly? Když budu posilovat, ale zároveň nejíst zrovna zdravě, budou přibírat svaly, nebo mě bude přibývat jen tuk? Děkuji :)
Doplňuji:
No myslela jsem, kdybych psilovala ale zároveň nejdla zdravě :)

Nejlepší odpověď
venkovan

Ne – svaly se tvoří především na základě nějaké námahy – zatížení. Bez pohybu se i při zdravé stravě tvoří především sádlo.

Další odpovědi
Alesh

Musíš pochopit, jak to funguje. Z hlediska energie, kterou tělo potřebuje, jsou pro něj důležité tři základní složky: bílkoviny (proteiny), cukry (sacharidy), tuky (lipidy). Jejich funkce je zhruba takováto: bílkoviny – základní stavební „kámen“ pro svalovou hmotu. Pokud se hýbeš, zatěžuješ tělo a máš jinak dost energie z dalších dvou složek, tak je tělo využívá na tvorbu svalové hmoty, jinak je spálí stejně jako cukry, případně uloží do formy tuků. Cukry jsou zdroj rychlé energie, teď se hýbeš – teď spaluješ cukry. Pokud máš málo cukrů, tělo sáhne po spalování bílkovin a následně i tuků. Tuky jsou zásobárna energie „na horší časy“. Je to uložená energie, pokud tělu chybí energie, sáhne po tucích.
Problém je, že víceméně si tělo dokáže ty složky tak nějak ± přetransformovávat z jedné potřeby na druhou, ale s výjimkou bílkovin, ty si vyrobit nedokáže. A pokud jíš nezdravě, tak máš zpravidla hodně cukrů a tuků a málo bílkovin. Máš nadbytek energie (uloží se do tuků) a málo bílkovin (tělo nemá z čeho stavět). Proto svůj jídelníček směřuj ke konzumaci dostatku bílkovin (bílé maso, sója, odtučnělé mléčné výrobky atd.) a méně tuků. Na sra*ky typu mekdonald a káefcé, tj. přesmažené, přesolené sra*ky zapomeň jednou provždy… tvoje tělo ti jednou poděkuje. 😉

huxa

svaly se tvoří převážně z bílkovin, takže se ti budou tvořit, jestliže budeš jest dostatek bílkovin