iwetax

TV poplatek za digitál.

Zítra se u nás vypne signál analog. My jsme si nekoupili ani satelit ani set top box. Budeme koukat na DVD , stejně jsme se na TV moc nekoukali. Musíme platit TV poplatek? I když nemáme zařízení na jeho příjem. Děkuji za odpovědi

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Nepotěším tě, ale bohužel ano. I v případě, že nemáte doma signál, ale vlastníte cokoli co dokáže přijímat tv signál-tedy i počítač, jelikož jeho prostřednictvím se dá dívat na tv, jste povinni platit poplatek za televizi.
Doplňuji:
To blesk: Ono to vlastně ani není vlastnictvím tv příjmače, ale odběrem elektřiny. Odebíráš elektřinu, máš možnost se dívat a proto plať. Souhlasím s tím, že je to akorát vyhazování peněz za nic.

Další odpovědi
blesk26

Nevím, jak to je upraveno v zákoně, ale já bych se určitě ozval, že nemám možnost sledovat a tedy je nelogické, abych platil poplatek a nic bych prostě neplatil.

Ono ostatně celý princip těchto poplatků je uživit českou televizi, aby nám divákům něco pozitivního přinesla, ale když se na tu televizi poslední dobou dívám od zpravodajství po vlastní tvorbu a co vysílají, tak to stojí za starou belu. Myslím, že to je akorát škoda peněz.
Doplňuji:
To Miroslavst:
Jo, máš pravdu, zrovna to tu taky čtu, takže to povinné platit bude, tady zdravý rozum bohužel selhává :( Další úžasná ukázka té naší krásné demokratické politiky pro lidi – plať dokud se z toho nepos**** a až se tak stane, tak ti všechno sebereme a trhni si.

standa

To Miroslavst:

  • zákon č. 348/2005 Sb. o TV a rozhl.poplatcích „neřeší“ zda vlastník TV odebírá či neodebírá el.proud
  • podstatné je, že existuje ´vlastnictví´ TV, resp. „ZAŘÍZENÍ technicky způsobilého k individuálně volitelné reprodukci televizního vysílání bez ohledu na způsob příjmu“ (§ 2, odst. 2 zákona)

To blesk26:

  • zmiňovaný zákon „neřeší“ zda vlastník TV může nebo nemůže přijímat TV signál
  • logiku do uplatňování tohoto (a bohužel nejen tohoto) zákona netahejte

To ivetax:

  • pokud jste se rozhodli, že skutečně*) do budoucna nebude přijímat digitální signál, tak se z povinnosti hradit poplatky vyvažte tím, že na nejbližší pobočce České pošty vyplňte příslušný formulář o odhlášení + písemné čestné prohlášení potvrzující, že skutečnost (že nevlastníte TV) nastala

*) radím, abyste toto rozhodnutí pečlivě zvážili, protože je nanejvýš pravděpodobné, že se velmi brzy rozhodnete investovat pár stokorun do nákupu settopboxu, z jehož pomocí budete moci přijímat digitální signál

alexandra

TV poplatek se platí právě za to,že máte doma televizi,i když se na ni nedíváte.Takže ten Setobox si kupte.Teď už ho seženete i kolem 600,–Kč

rosa

Často kladené otázky
Nemám televizi, ale mám elektroměr. Budu nucen od 1.října platit poplatek!?

Pokud nemáte televizní přijímač, tak ne.
Poplatníkem je podle zákona každý odběratel elektřiny, který není přihlášen v evidenci poplatníků a který na písemnou výzvu České televize do 30 dnů neprokáže čestným prohlášením, že není vlastníkem ani uživatelem televizního přijímače. Poplatníkem také nejste, pokud na výzvu České televize sdělíte, kdo z vaší domácnosti je evidovaným poplatníkem, popř. že jste evidován jako poplatník na jiné adrese,než kam byla adresována výzva.
zdroj:http://www.po­radte.cz/spolec­nost/5890-televizni-poplatky-mam-ci-nemam-platit.html

Zdroj: https://tvp.ces­katelevize.cz/po­platky/zakon.php