annas

„Tu máš, čerte, kropáč“ – úsloví, které občas uslyšíme, ale rozumíme mu?

Znáte původ? Významy slova kropáč?
Doplňuji:

  1. „Kropáč“ je hlavice zahradní konve.
  2. Je to i historická zbraň: dřevěná palice s hřeby, čili palcát z husitských dob, nazývaný v anglické literatuře „jitřenkou“ (morning star).

3.Kropáč – kropenka, buď křtitelnice nebo její menší forma, ale i „ruční“ či „kapesní“ kovový předmět, používaný jako kropítko.

Tu máš, čerte, kropáč znamená, že jde o rychlé nepříjemné překvapení („jako z udělání“), smůlu apod.

Já toto úsloví nepoužívám a neznala jsem je.

Nejlepší odpověď
vagra

Pravděpodobně jde o nepředvídatelnou událost,kterou jsme zaskočeni.Něco v tom smyslu-tak to nám ještě chybělo-s tím jsme nepočítali-tak a je to.
Já toto úsloví nepoužívám,nah­razuji ho jiným úslovím :Tak -a je to v pr… :D
Kropáč je kropítko,které používá kněz ke kropení svěcenou vodou.

Další odpovědi
tojsemjá

Já to chápu a používám ve smyslu „co se nestalo“,„jako naschvál“.Příklad-Měla jsem nové punčochy a tu máš čerte kropáč,zakopla jsem a roztrhla jsem si je.
A ještě doplnění.Původ neznám.Kropáčem je myšlená asi kropenka používaná v kostele.To by i odpovídalo tomu co si myslím-prostě něco co člověk nečeká