Trvalé bydliště – vypovězení- nároky, práva atd

Dobrý den, prosím o radu.Moje rodiče vlastní rodiný dům ve kterém umožnili bratrovi a jeho ženě si vybudovat půdní vestavbu. Nyní, již po několikáté dochází k rozchodu manželů ( bratra a švagrové) Již mají sepsané papíry od právníka, domluvené finanční vypořádání a ostatní) mimo jiné i to, že manželka nepožaduje náhradní bydlení. Odstěhovala se ke své babičce. Bohužel nyní se chce vrátit s tím, že zde bude bydlet, dokavaď nebude hotový její nový byt- cca 3 měsíce. Bohužel švagrová si neodpustila několik velmi nepříjemných situací, pomluv a narážek – např. možnost zažalování mích rodičů – nedovolené obohacení. V tuto chvíli jsou rodiče na pokraji zhroucení -matka a na pokraji agrese- otec. Jakým způsobem můžeme zabránit jejímu návratu, když má trvalé bydliště u nás? Jaké právní kroky můžeme podniknout? Nechci, aby problémy manželů zasahovali do života mých rodičů, kteří celý život dřeli, aby byli tam, kde jsou. moc vám děkuji za pomoc. A.K.

Odpovědi
standa

V současné době (tj. když ještě není bratr rozvedený) se vlastně nedá dělat téměř nic.

Švagrová má nesporný nárok sdílet stejný byt (domácnost) jako její manžel, a to i přesto, že je v předrozvodovém ´řízení´, že má se svým manželem (vaším bratrem) sepsánu dohodu o majetkovém vypopřádání, že netrvá(-la) na náhradním ubytování…

Doporučuji, to ty 3 měsíce vydržet a pokud to půjde tak nechť se bratr pokusí do dohody o budoucím bydlení ´vpašovat´ větu o termínu, kdy dobrovolně opustí dům.

Stejně, ale celý scénář může být realizovaný až po rozvodu, dříve jedině s dobrovolným souhlasem švagrové.

No a pokud jde o ZPŮSOB řešení určitých neomalených kroků či jednání vaší švagrové vůči vaším rodičům, tak tady bych použil nejspíš jiné než právní nástroje, a to důraznou ale velmi důraznou domluvu, hraničící až s přiměřeným fyzickým násilím…, nebo-li lidově řečeno chytit pod krkem a zatřepat a vysvětlit, že obdobné jednání vůči svým rodičům NE-STR-PÍ-TE !!