trombocyty

co jsou to trombocyty a kde se tvoří

Odpovědi
LuciJe

Trombocyty jsou ktevní destičky a tvoří se v kostní dřeni. Jejich tvorbu stimuluje hormon thrombopoetin, který se při poklesu množství krevních destiček pod určitou úroveň začne tvořit v játrech.

Zdroj: cs.wikipedia.or­g/wiki/Krevn%C3%AD_des­ti%C4%8Dka

alenka901

Drobné buňky, které se tvoří v kostní dřeni a jsou součástí krve. Jejich úkolem je uzavírat otvor při každém poranění krevní cévy a umožňovat tvorbu trombu (uzávěru) na postiženém místě, aby se za¬bránilo větším ztrátám krve.

katkagrab

Trombocyty(krevní destičky) jsou nejmenší typ buňek v krvi.Hrají hlavní roli v krevní srážlivosti vedle faktorů srážlivosti.Ne­dostatek destiček v krvi může vyvolat krvácivé poruchy a může být spůsoben nízkym obsahem vitamínu B12 a imunoglobulinu,ale i dedičnou poruchou.Vitamín B12 je nejvíce obsažen ve vejcích,játrech,ry­bím tuku a imunoglobulin nejvíce obsahují játra,vejce,pše­ničná a ražná mouka.
Tvorba trombocytů se nazýva trombopoeza.Krevní destičky nemají jádro a nemohou se samy množit.Vznikají v kostní dřeni fragmentací cytoplasmy obrovských buněk megakaryocytů,které vznikají z prekursorové(výcho­zí) buňky megakaryoblastu.
Jejich životnost je 8–12 dní,po té jsou degradovány ve slezině.

Attack-design

http://web.qu­ick.cz/duchov­nispojeni/lece­ni/trombocyty­.html