annas

Trocha nostalgie… Co nejvíc postrádají pamětníci… Jak jste na tom vy? Vybaví se vám ještě něco?

1. MLÉČNÉ BARY
Vonělo v nich čerstvé pečivo, loupáky a pravé kakao, chutnaly výborné mléčné kokteily.. Utráceli jsme tam svoje kapesné.

2. ROZHLASOVÉ HRY PRO MLÁDEŽ
Seděli jsme při nich každé sobotní odpoledne a rozvíjeli svoji představivost.

3. LET LETADLEM
Nebyl hororovou scénou, při které vás oberou i o pilník a manikúrové nůžky a zaznamenají do databáze podezřelých z mezinárodního terorizmu, ale vzrušujícím dobrodružstvím spojeným s flirtem a dobrou náladou.

4. JABLKA, HRUŠKY, JAHODY A TŘEŠNĚ
Neměly tu jednotnou chuť chemické nadvýroby a chutnaly opravdu jako jablka, hrušky, jahody a třešně.

5. NATÁČELY SE VÝBORNÉ FRANCOUZSKÉ, ITALSKÉ A ANGLICKÉ FILMY
Přicházely k nám v rámci Filmového festivalu pracujících. Kina byla na každém kroku, lístek stál osm korun a za jedno odpoledne a večer se daly stihnout i tři filmy.
Doplňuji:
Bez minulosti by nebyla přítomnost.
Vývoj jde samozřejmě dopředu, k řadě věcí bych se nechtěla vrátit. Ale hodně jedinců, kteří jsou věrní KSČ, vzpomíná a srovnává…

Nějak se ale vytratila slušnost …

Nejlepší odpověď
anonym

Většina věcí je překonána a nevratná.
Nicméně, pokud odhlédnu od romantizující nostalgie, určitě je škoda jakési modernější obdoby mléčných barů (v Polsku to funguje i dnes, tak proč ne u nás).
Potom české ovoce, tomu by nemuselo nic bránit kromě omezení EU.
Ale co je nejvíc příkrý rozpor, je věková diskriminace a totální absence obyčejné lidské slušnosti.
Ostatní jako hry, filmy a letadla, jsou prostě poplatny modernímu vývoji a daní za pokrok, s čímž se dá nějak smířit a pochopit.
I ty starší filmy si mohu stáhnout v pohodlí domova a koukat na ně zdarma třeba po celý den.
Doplňuji:
Možná trochu na okraj – fenomén nezaměstnanosti je motivací téměř 40% voličů KSČM převážně z řad starších ročníků.

Další odpovědi
arygnoc

jaksi postrádam:

  • průhlednost cen (letenka stojí 250 Kč, poplatky 2.480)
  • povinnost pracovat (za oplátku nárok na levné bydlení – družstva s přijatelným splátkovým kalendářem)
  • úctu k člověku.
  • cibuli a česnek (a ostatní zeleninu a ovoce), co chutná jako cibule a česnek (a ostatní zelenina a ovoce)
  • zlaté české ručičky (dnes spíš vietnamské a jinoázijské)
  • a jistě by se toho našlo víc.

Doplňuji:
hany2:

co vám to voní v Lidlu?
to není pečivo, to je těsto bez tuku s chutí upečné automatem.
Kdysi rohlíky vážili 40 g, obsahovali máslo a byly křupavé ještě odpoledne (když jsem je koupil ráno). Dnes? Koupím ráno chléb a odpoledne ho nemůžu odkrojit, protože se rozsýpa, jako by byl z pilin.

Bohužel, ne každý může nakoupit u soukromníka, ať jde o maso nebo zeleninu (nebo cokoliv), ale kdysi bylo maso maso (a ne směska hormónů, vody a barvy, a to normálně v obchodě. Dnes si nekoupíte panenku (maso), protože stojí 600 Kč/kg, kdysi proto, protože se prodávala pod pultem. Takže to vyjde nastejno.
V podstatě je smutné, že v obchodě prostě nekoupíte to, co by jste chtěla, ale musíte běhat po soukromnících.

dědapetr

Ne vše bylo špatné.Připadá mě,že u hromady výrobků se změnila chuť a to k horšímu.Teď to má vše takovou syntetickou chuť.Mléčňák ten byl dobrý,ráno když jsem šel do práce tak jsem se tam stavil na snídani kakao a loupák.Také mnoho potravin co byli dobré zmizelo do propadliště dějin,třeba uzené se dnes tváří jako uzené.A našlo by se toho víc.
No co dodat.

fcoop

Ale k tomu všemu patří neodmyslitelně i pořádnej prvomájovej průvod,kdy se provolávalo,má­valo,kynulo a všechno bylo skvělý.

Zaslechl jsem tvrzení,doufám,že nebylo myšleno vážně(ta nedávná tornáda made in ČR):

„Jóó tornáda – to už není,co bejvalo.To za našich časů – to byla tornáda“.

Prostě – jak se říká.......„Čas oponou trhnul“
Jestli škubnul dobře,nebo ne …?
Až zase trhne,budou lidé nosit v palicích čipy.Třeba. Rozhodně – lepší už to nebude.

hanny 2

Jak Hanulka,moc se vzpomínkami nezabývám.

Čerstvé pečivo mi voní i v Lidlu nebo Tescu.
Nedovedu si představit,že bych poslouchala jen rádio.
Letadlem jsem letěla akorát z Brna do Prahy.
Ovoce a zeleninu jsme měli z vlastních zdrojů a když dnes dostanu od kamarádky ekologicky pěstovanou např.cibuli,tak za chvíli začne hnít.Český česnek je sice lepší,ale ani ten z dovozu mi nevadí,nemusí mít až takové „grády“,aby „přebil“ chuť pokrmu.
Lístek do kina stál sice 8 korun,ale platy byly 10× menší.
Průmyslově uzené maso nekupuji,koupím si poctivě uzené u soukromníka.
Prvomájový průvod mi nechybí,akorát postrádám tu povinnost pracovat a obyčejnou lidskou slušnost.
A politika – ta vždy byla,je a bude „špinavá“,akorát tenkrát jsem se o ni nijak moc nezajímala,jako mladá holka jsem měla opravdu jiné starosti.

hanulka11

já nějak nic nepostrádám …naopak dneska je všeho dost a nemám nějak ráda vzpomínky
Doplňuji:
Žiji ráda život ,který přináší dnešní doba a nic se nedá vrátit,tak proč se v tom vrtat.

Deli

Postrádám jablečno-meruňkovou dřeň, byl to takový placatý kvádr balený ve tvrdém papíru a byla chuťově dokonalá. A taky jahodové nanuky za korunu kus. A žlutou limču ve skle, takovou, jakou se polila bábina ve Slunce, seno a pár facek.

Rozhodně ale nepostrádám nemožnost zvolit si sama lékaře. Díky volbě dnes chodím!

hanulka11

Jen dodám, že asi nikdy nebudu ten správnej pamětník, no já vím ti starší to berou jinak, snad jsem nikoho svým názorem nepohoršila

hanulka11

koktejly, kakao s pečivem si můžet dát v mnoha cukrárnách