sisi0110

Trocha československé historie…

Jedním z výsledků revoluce v roce 1848 bylo:
a)dosažení národnostní rovnoprávnosti v Rakouské říši
b)reforma stavovského zřízení
c)zrušení poddanství a roboty

Košický vládní program:
a)obsahoval článek o zestátnění bank, těžebního průmyslu a podniků nad 500 zaměstnanců
b)omezovl počet politických stran v Českých zemích a na Slovensku
c)vyhlásil měnovou reformu

Austroslaismus byl:
a)politický program existence českého národa v rámci Rakouské říše
b)politický program spolupráce Ruska a Rakouska
c)koordinace politických požadavků všech slovanských menšin v rámci Rakouska

Vždy jedna odpověď je správá

Nejlepší odpověď
annas

1848 – zrušení roboty a poddanství

Košický vládní program – chtěl postavit celý peněžní a úvěrový systém, klíčové podniky průmyslové, pojišťovnictví, přírodní a energetické zdroje pod všeobecné státní vedení – a

Austroslavismus – ideový a politický program považující habsburskou říši za nejvýhodnější státoprávní rámec pro zachování existence a zabezpečení politicko hosp a kulturní emancipace těchto národů (tj. Čechů, Slováků, Jihoslovanů, případně též Poláků a Ukrajinců) – tedy c.