Elk

Tříkrálová sbírka : Je to vůbec možné?

Realita katolické církve
Pořadatelem Tříkrálové sbírky je Charita Česká republika, a to na základě osvědčení oznámení Magistrátem hlavního města Prahy ze dne 15. 10. 2012 č. j. S-MHMP/1327710/2012 a 1340351/2012 a v souladu s aktuálně platnými právními předpisy (zejména zákon č. 117/2001 po novele č. 120/2012 Sb. O veřejných sbírkách).
Nezisková humanitární organizace Charita Česká republika je největším nestátním poskytovatelem sociálně zdravotních služeb v České republice s více než stoletou historií. Její hlavní činností je pomoc potřebným na území Česka, stále častěji se ale věnuje také zahraničním projektům.
Její krédem je pomoc bližním v nouzi bez ohledu na jejich příslušnost k rase, národnosti či náboženství.
Z hlediska zákona je Charita ČR církevní právnickou osobou dle Kodexu kanonického práva (kánon 312, 313). Je součástí římskokatolické církve registrované v České republice podle zákona č. 3/2002 Sb.

From: Martin Grmolec
Sent: Thursday, January 16, 2014 10:15 PM

Ahojte doma!
Dnes jsem vezl docela dost vín na jednu akci přes pana z Charity Praha. Fakt docela velká objednávka, desítky kartonů a osobně vybrány vína kolem 600,– Kč za láhev. Vezl jsem to do supr ***** hotelu na Kampě. Rezervováno kompletní patro, stoly se prohýbaly jídlem a pitím (ehm, chlastem, víno tam ještě nebylo), před hotelem stál nejhůř MB. Docela jsem čuměl v jakém stylu to bylo, Francie se může zahrabat. Půlka z vín šla do auta nějak&ya cute;m papalášům z Charity, ale to jsem neřešil.
Pak mi byly předány peníze, vše keš a já jen tak mezi řečí se při nastupování do auta venku zeptal,
co je to za akci.
A hádej, hádej hadači, co tam bylo… 3., 2., 1. počítání výnosu Tříkrálové sbírky za celou Prahu.
Udělalo se mi dost šoufl a upřímně jsem měl slzy na krajíčku.
Jen ukázka, jak je mimo jiné nakládáno s vybranými penězi na rádoby bohulibé účely..
. to Česko je humus!!

Svině, svině a nic než svině.

Sorry, ale musel jsem se podělit, je to silné kafé. Říká se, že business je business a emoce tam nepatří, ale nejradši bych ty peníze před jejich očima spálil. Nebo je jel vrátit těm, kdo jim je, bohužel dobrovolně, dali.

Martin Grmolec
Doplňuji:
Protože jsem tento emai poslal na adresu již zmíněné charity, poslali mi tuhle odpověď a považuji za slušné ji sem předat.

Vážený pane,

rád bych Vás ubezpečil, že rozesílaná e-mailová zpráva není pravdivá. Autor se snaží tímto e-mailem poškodit dobré jméno Charity ČR a její Tříkrálovou sbírku, díky které Charita pomohla už stovkám tisíc lidí u nás i v zahraničí. Rozpečeťování kolednických pokladniček a počítání výsledků z Tříkrálové sbírky se řídí přísnými pravidly stanovenými zákonem ČR i interními předpisy Charity ČR. Na počítání výnosu v Praze navíc dohlížejí úředníci Městské části Prahy 2 a žádný alkohol ani nic zmiňovaného přítomno ani objednáno nebylo. Jedná se o nesnadnou a zodpovědnou práci a my bychom naopak rádi poděkovali všem zúčastněním a hlavně všem dárcům, kteří do Tříkrálové sbírky přispěli.

Rozpečeťování se účastnila také ČT, která o tom natočila i reportáž do Křesťanského magazínu, která byla odvysílána 2. 2. 2014: http://www.ces­katelevize.cz/i­vysilani/1098528273-krestansky-magazin/21456221­5600001/
stopáž: 11:15–11:44

S pozdravem

Lukáš Curylo

ředitel
Charita Česka republika

Nejlepší odpověď
zjentek

ano, je to možné ..nepoctivý člověk se ničeho neštítí, pokud nemusí mít morální zábrany. Nepoctivému člověku tudíž musí morálku něco či někdo nařizovat, jinak on sám ji nezná. No a kdo jim morálku nařídí? Poctiví? Nee. Takže a z morálního hlediska jim hrozí postih ten, že poctiví lidé se na ně budou dívat káravě, toť vše, co se stane ..ale ruku na srdce, může toto ty trápit nepoctivé?
Nejvíce smutno je pak celkově z toho, že poctiví a citliví lidé jim ty prostředky darovali jen a pouze ze strachu, aby okolí neřeklo ..vyjma těch, co si tím kupují boha :o
..když ti hrají na city, abys udělal správnou věc, tak to je moment, kdy je nejvíce potřeba nemít strach! Platí nejen pro charitu, která už se papírově vlastně stala církví

Další odpovědi
anonym

Na různé sbírky jsem nikdy nepřispíval.Pokud mě někdo otravoval na ulici, tak jsem odpověděl: „Dojděte si za Kalouskem, ten má peněz dost.“ Nyní budu odpovídat. „Dojděte si za Rittigem nebo Nečasovou (Nagyovou), ti vám určitě přispějí.“

Emefej

Podobný mail už tu jednou byl, bylo to asi před třemi či čtyřmi lety. Pokud se ještě dobře pamatuji, tak to tehdy byl hotel na Malé Straně, nikoliv na Kampě a v krabicích byl drahý koňak místo vína. Ostatní obsah byl skoro stejný. Někomu zřejmě Tříkrálová sbírka trochu vadí.

anonym

Takto postupují všichni organizátoři charitativní činnosti, které znám natolik dobře, abych to mohl říct…
😉
A protože to vím, na sbírky (apod.) nepříspívám – přispívám na konkrétní projekty, ne na to, že někdo jiný rozhodne o použití ´mých´ peněz – i když by to bylo pohodlnější (zaplať a nestarej se).
Doplňuji:
Česílko – tou DMS nic ´neřešíš´… Pošleš peníze někomu, kdo o nich poté rozhodne podle sebe (bez tvého vědomí) – jen navíc ještě ´živíš´ zprostředkovatele DMS služby.
😉

Drap

U obdobných charit, nadací sbírek a podobně, je známo že většina peněz se rozplyne dříve než dorazí k potřebným. Tvrdí se , že pokud se dostane 1/3 na to na co byla určena, tak je to velký úspěch. Většinou tam však třetina nikdy nedorazí.

petra15

Ale to je prece normalni psychologie…
Na zacatku je vyvesovani plakatu a reklam s hladovymi detmi v televizi.....a na konci pak miliony na konte, vysoke platy , nejdrazsi auta......
Kdo miliony chce, ten si k nim prijde, a kdo je dostatecne naivni, ten daruje…a dobre mu tak…

Lamalam

No a co? Stejný e-mail, ale od jiného odesilatele, jsem dostala už dvakrát.