Kotja

Jakou barvu mají cedulky na domech?

Tři otázky ohledě poštovní adresy číslo/číslo.
Co jednotlivá čísla znamenají? Které je důležitější? Jakou barvu mají cedulky na domech?

Nejlepší odpověď
annas

V našem městě mají tabulky s názvem ulice barvou bílou, nápis je modrý. Tabulky jsou umístěné na prvním domě nebo sloupku na začátku ulice.

U čiísla domovního, u nás je tvoří číslo orientační i popisné, si každý majitel zvolil takovou formu, která mu vyhovuje.

Např. ulice Luční 258/2 = popisné číslo je první, orientační je v rámci ulice. Popisné číslo u nás znamená, že dům byl postavený jako 258. od počátku evidence domů.

Které číslo je důležitější? V našem městě orientační, protože jde o pořadí domů, tedy domů stojících vedle sebe. Na jedné straně ulice jsou čísla lichá, v protilehlé najdeme čísla sudá.

Příklad.
Luční 1159/1 a 258/2. Dům s orientačním číslem 1 má popisné č. 1159, dům č. 2 pak 258.

Z toho vyplývá, že když je v adrese bydliště uvedené jen číslo popisné bez orientačního (stává se to dost často), musíte někdy projít celou ulici a hledat a adresáta.

Další odpovědi
Pepa25

„Celostátně nejsou barvy stanoveny, jednotnou podobu pro své území mají podle Zákona o obcích (§ 32 odst. 1) stanovit obecní úřady (v přenesené působnosti státní správy“ (viz zdroj)

Zjednodušeně: domy v každé obci mají číslo popisné* (to je jedna číselná řada, v městech nebo městských částích může dosahovat tisíců). Jen některé města (či obce) zavedli i číslo orientační – tak jsou číslovány domy v rámci ulice.

Příklad: Vinohradská 1409/12, Praha je adresa Českého rozhlasu – 1409 je č. popisné v rámci části obce Vinohrady, 12 je č. orientační ve Vinohradské ulici. Co je důležitější není možné říct: č.p. je jednoznačné, č.o. je lepší pro orientaci …

  • domy bez trvalého osídlení mají tzv. číslo evidenční, jeho podstata je stejná jako č.p., ale jde o zvláštní časovou řadu právě jen pro chaty apod.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Oz­na%C4%8Dov%C3%A1n%C3%AD_­dom%C5%AF

Emefej

Obvyklou praxí je modrá tabulka pro číslo popisné a červená tabulka pro číslo orientační.