lizatko11

Trha se nerv při normálním trhání zubu?

Ptala jsem se známého, který mi řekl, že hned po vytržení zubu vám zubař vytrhne i nerv. Někteří mi zase říkají, že to není pravda. Chtěla bych vědět, co z toho je pravda, protože mi teď kvůli rovnátkám budou trhat 4 zuby.

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Žádný nerv se netrhá. Tzv. nerv je vlastně dřeň, která je součástí zubu. Podívej se na kost u kuřete a uvnitř kosti je morek, to je vlastně ten nerv. Pokud je nerv nakažený, tak se netrhá, ale takovým jako pilníčkem brousí a nakonec až je to vyčištěné, tak se zub vyplní výplní.

cynique

Ovšem, že se trhá nerv!
Dřeň je dřeň a nerv je nerv. Jsou to dvě samostatné anatomické struktury. Uvnitř zubu je dřeň – její složení je řídké vazivo, ve kterém jsou nervy (konce nervus trigeminus = pátý hlavový nerv = trojklaný), cévy krevní a cévy mízní.
Když se zub vytrhne, tak se všechny tyto struktury (nerv, mízní a krevní cévy) také „přetrhnou“ – a to v místě jejich vstupu do zubu, tedy na špičce kořenu. Jinak to nejde. Se zubem vždy odchází i příslušná „větvička“ nervu – inervující daný zub. A není nutné s tím nic dál dělat. Prostě se to celé zhojí, prázdné lůžko po zubu zaroste časem kostní tkání a je to.

cynique

Upřesním, abychom si rozuměli – nerv se netrhá nějak samostatně. Je to součástí „vytrhnutí zubu“ jako takového. Je to jeden úkon (myšleno – nerv se trhá = že se přetrhne při extrakci zubu).

Jiná situace je, když se zub ponechá, otevře se dřeň a ta se vyčistí – to je svým způsobem samostatní „trhání jenom nervu a cév“, vytvoření dutiny, ale s ponecháním zubu.