Avatar uživatele
lizatko11

Trha se nerv při normálním trhání zubu?

Ptala jsem se známého, který mi řekl, že hned po vytržení zubu vám zubař vytrhne i nerv. Někteří mi zase říkají, že to není pravda. Chtěla bych vědět, co z toho je pravda, protože mi teď kvůli rovnátkám budou trhat 4 zuby.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 2650 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
JájsemRaibek

Odpoveď byla označena jako užitečná

Žádný nerv se netrhá. Tzv. nerv je vlastně dřeň, která je součástí zubu. Podívej se na kost u kuřete a uvnitř kosti je morek, to je vlastně ten nerv. Pokud je nerv nakažený, tak se netrhá, ale takovým jako pilníčkem brousí a nakonec až je to vyčištěné, tak se zub vyplní výplní.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?lizatko11 Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.



Diskuze k otázce
Avatar uživatele
cynique

Ovšem, že se trhá nerv!
Dřeň je dřeň a nerv je nerv. Jsou to dvě samostatné anatomické struktury. Uvnitř zubu je dřeň – její složení je řídké vazivo, ve kterém jsou nervy (konce nervus trigeminus = pátý hlavový nerv = trojklaný), cévy krevní a cévy mízní.
Když se zub vytrhne, tak se všechny tyto struktury (nerv, mízní a krevní cévy) také „přetrhnou“ – a to v místě jejich vstupu do zubu, tedy na špičce kořenu. Jinak to nejde. Se zubem vždy odchází i příslušná „větvička“ nervu – inervující daný zub. A není nutné s tím nic dál dělat. Prostě se to celé zhojí, prázdné lůžko po zubu zaroste časem kostní tkání a je to.

před 2649 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
cynique

Upřesním, abychom si rozuměli – nerv se netrhá nějak samostatně. Je to součástí „vytrhnutí zubu“ jako takového. Je to jeden úkon (myšleno – nerv se trhá = že se přetrhne při extrakci zubu).

Jiná situace je, když se zub ponechá, otevře se dřeň a ta se vyčistí – to je svým způsobem samostatní „trhání jenom nervu a cév“, vytvoření dutiny, ale s ponecháním zubu.

před 2649 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek