Grindery

Tracyho tygr – vysvětlení

Tak jsem právě dočetl knížku Tracyho tygr a nejsem z toho zrovna moudrý. Proč někdo tygra má a někdo ne? Tygra by přece měl mít každý. Někdo zdravého a silného a někdo zase zuboženého a nemocného. A proč je po návratu Tracyho do New Yorku najednou tygr vidět? To nechápu už vůbec. Jen tak se objeví, bez žádného spouštěče. Jsou na tyto otázky nějaké racionální odpovědi?

Nejlepší odpověď
Damiana

Nádherný příběh, co? Ale na něco vysvětlení neexistuje, jenom vlastní pocit. Saroyan měl možná na mysli, že v životě mnohých existuje chvíle, kdy dojde k nějakému zásadnímu zlomu a bude si muset pomoci svým druhým já. „Zavání“ to trochu schizofrenií a ještě více halucinacemi, pro jiného zbabělostí, pro dalšího pokrytectvím. Pro některé to objevit svého tygra je a vždy bude nesplnitelný úkol. Jsou ale tací, kteří ho nepotřebují. Když člověk dojde k nějakému významnému poznání, pochopení a štěstí, obvykle svého tygra už nepotřebuje – stejně jako Tracy, jehož tygr zůstal v prodejně obrazů. Základem pochopení celého příběhu je to, že tygr je Tracyho alter ego, jeho strach, síla, emoce… To prvotní ztotožnění se a zastoupení své osoby je v případě Tracyho puberta, kdy člověk hledá vzroy. Když je mu jednadvacet a osamostatní se, na tygra sice už nemyslí, ale při příjezdu do NY je „objeví“ opět – aby nebyl Tracy sám. Je to jednání podvědomí, které nám brání v tom, abychom se trápili něčím složitým, zakrývání osamění, pomoc sobě samému. Celé je to o silném vnímání o fantazii a schopnosti vcítění se a prožitcích.
Všimni si, že Tracy sám za sebe moc nejedná a je v postatě dost zbabělý. Mě třeba dost vytočila část, ke které Tracy zradí Lauru, ale svádí to na bonbóny. Kdyby je nejedl, neudělal by to – nemůže za to tedy on, ale ty bonbóny. To je na facku!:-(((