Točí se Země stále stejným směrem a ve stále stejném úhlu, či je to něčím ovlivňováno?

Nejlepší odpověď
Kepler

Směr otáčení je stále stejný, ale úhel zemské osy vůči ekliptice (rovině oběhu Země kolem Slunce) se pomalu mění. Mluvíme o precesi – zemská osa vykresluje na obloze kruh, který se uzavře asi jednou za 26 000 let. V současnosti je úhel zemského rovníku k ekliptice 23,5 st. a severní pól směřuje přibližně k Polárce. Za pár tisíc let bude vše úplně jinak.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Precese_zem­sk%C3%A9_osy

Doplněno: velikost precese je ovlivňována Měsícem. Jak se od Země pořád vzdaluje, precese neustále narůstá a rozdíly mezi ročními dobami také. To je ale hodně dlouhodobý výhled v řádu stamiliónů let a více.

talka

Kepler má pořád přebráno.