uncle Sam

To jsou takovým problémem nepůvodní a invazivní druhy živočichů?

Proč lidstvo naříká nad úbytkem živočišných druhů? Je pravda, že je spousta ohrožených, kriticky ohrožených druhů, také vyhynulých a některé dřív byly rozšířeny takřka po celé Evropě a dnes už ne, třeba vlci.
Ale zase je tomu naopak. Jsou tu nepůvodní živočišní druzi, kteří byli uměle vysazeny někde jinde a adaptovali se a díky tomu je tu máme. Jsou přemnožená zvířata třeba divočáci. Ti se k nám dostali na konci druhé světové, když je přihnala východní fronta, pokud to není mýtus. Nepůdovdní druhy jako raci bahenní a signální, pstruh duhový z Ameriky atd. Někteří se stali invazivní druhy jako králík v Austrálii. A já říkám, no a co???
Když bůh ubere, tak někde přidá. Že u nás kdysi ve středověku žila nějaká zvířata a dnes už ne? Dnes jsou tady zase naopak jiná zvířata,která u nás nikdy nežila. Jsou zvířata u kterách se areál rozšíření zvětšuje. Pokud jsou invazivní druhy problém, proč teda není problém pes? To je taky nepůvodní zvíře celého světa, nahradil vlka. Volá někdo po psím odstřelu?
Podle mě je to přírodní (boží) obrana. Kdyby zvířata jen ubývala a nepřibývala, tak je to katastrofa. Ale takhle to jako katastrofu nevidím. Je to vyrovnané, příroda si s tím poradila. Že tu třeba žil pták s červenými křídly a teď žije s modrými křídly, tak to přece vůbec nevadí ne? Hlavně že tu nějaký žije a má se dobře.

Nejlepší odpověď
mosoj

Zajisté máš na mysli výplod chorobomyslné EU, která národním vládám nařídila vypracovat seznam nepůvodních nejen živočichů, ale i rostlin. Tyto živočichové a rostliny se potom mají likvidovat.
V ČR se na takovýto seznam dostalo mnoho živočichů a rostlin. Jenom co si pamatuji tak prý vrána a dokonce i myš nejsou u nás původní živočichové. Také je tam nějaký druh žáby. Když vidím jak moje sousedka jezdí zachraňovat poslední zbytek žab a doslova je převádí přes silnici ...........
Z rostlin mně nejvíce zaujal kaštan. Více si nepamatuji, protože jsem ten článek vyhodil. To bych chtěl vidět jak se někdo zbaví myší !!!! a zlikviduje brambory. To je také nepůvodní plodina!!! Dohromady se u nás prý jedná asi o 80 živočichů a stovek rostlin.

Další odpovědi
kapka

Jde o to, že ekosystém je velice křehká záležitost, která se vyvíjí stovky, tisíce let. Pokud se tam něco málo naruší, může to mít dalekosáhlé následky. Samozřejmě, příroda si s tím nějakým způsobem poradi, pokud jsou změny malé a postupné.
Pokud někde vysadite nepůvodní druh, který do přirozeného ekosystemu nepatří, ale dobře se mu tam daří, většinou chybi regulace a druh se přemnoží a vytlačí nebo vyhubí mnoho jiných původních druhů, nepřímo to má vliv na existenci dalších druhů. Nakonec může i u invazivniho druhů dojít k epidemii nějaké choroby.
Samozřejmě se některé druhy živočichů mohou integrovat do původního ekosystemu méně bolestně. Ale pokud to má katastrofální následky, tak to snad každý cítí sám, že to v pořádku není.
S těmi divočáky se mi to nezdá, co píšete. Kdyby tu nebyli už dřív, neměl by Bivoj, co ulovit pro Kazi. ;)
Co píše mosoj, je samozřejmě druhý extrém. Asi bychom se fakt mohli na vánoce rozloučit s kaprem a bramborovým salátem, ani ta mrkev by v něm nebyla původní. Nesmysl no. :)

Usoman

Mě třeba udivuje, že když vyhyne sám od sebe nějaký druh, tak si z toho nic moc nedělá, jen řekne „Příroda je tu pán“ a hotovo. Avšak, když nějaký druh vybije člověk, tak hned všichni říkají jak jsme zkažení a všechno ničíme. A tady to zažíná být sporný … vždyť i my jsme příroda, ne? Nebo si všichni myslí, že nejsme její součástí a cokoliv, co uděláme je vždycky proti ní?
Na druhou stranu je opačný názor: člověk je tak inteligentní, že by si tyhle souvislosti měl uvědomit a být, co nejšetrnější k přírodě.

Kepler

Příroda jako celek si s tím vždycky poradí, jen se změní. Ale chraňpánbůh, když se to dotýká zájmů člověka. Dovedeš si představit, že bychom přišli o českého kapra, nebo o náš chmel?

dr.luha

Soudruzi v Bruseli chtějí vykazovat alespoň nějakou činnost, aby si ospravedlnili svoje nekřesťanské platy, tak vymýšlejí různé nesmyslné směrnice a nařízení. A podřízené státy a vlády jen poslušně panáčkují.