bolak

To je tak těžký najít vraha v devítitisícovým městě?

http://www.no­vinky.cz/krimi/370154-lukase-necesaneho-soud-propustil-ale-neocistil.html

Pokud se předpokládá že vrah je někde odtamtaď, tak z 9.000 obyvatel bude mužů tak 4.000, patřičnýho věku tak 300, možná 400, a jestli měl ještě jen 160cm, tak jich bude tak 40. To je tak těžký pro policii vyžádat si někde na sociálce seznam mužů narozených mezi lety X a Y, obejít těch 5 obvoďáků co tam maj, aby jim řekli který měří okolo 160cm a na úřadě, kde se dělaj občanky si pak vyžádat fotky nějakých 40 lidí, který pak předložej bábě k identifikaci?

Emefej: nevím jestli jsou úplní blbci, nebo poloviční, a nebo vůbec žádní, každopádně pokud by nebyl pachatel odtamtaď, musel se tamtaď nějakým způsobem dostat, a v každým městě je dneska desítky kamer, dokonce i ve vesnicích, já když jedu někam na kole, tak v každý druhý nebo třetí vesnici na mě čumí kamera, a pokud ten člověk nebyl úplně blbej aby jezdil vykrást kadeřnictví na kole který je pomalý, nebo autobusem či vlakem kde ho můžou vidět desítky i stovky lidí, tak se dá předpokládat že se tam dostal autem, pak stačí projet kamery podle SPZtky, který auto tam ten den jelo. Před vykrádačkou muselo vjet do města, a po vykrádačce muselo vyjet z města. Kolik takovejhlech aut, který splňujou tydlety podmínky asi bylo, 10? 20? to je tak složitý projet SPZky 20ti aut registrem?

zzzlatokopka: Já myslím že když někdo ukáže bábě pár fotek různejch lidí, tak že žádný právo nijak neutrpí. Řekl bych: „babičko podívejte se, to jsou ale krásní lidé že?“ a kdo na to může co říct?

Nejlepší odpověď
Emefej

Myslíš, že policajti jsou úplní blbci a že tyhle postupy neznají? Pachatel mohl být přespolní.

Další odpovědi
fcoop

4. 4 Osoba pachatele
Osoba pachatele patří bezesporu k velmi důležitým prvkům vztahů týkajících se násilné
kriminality, konkrétně pak námi sledovaných vražd, a představuje objekt zkoumání více
vědních disciplín. Kriminologie chápe pod pojmem pachatele širší okruh subjektů, nejen
osoby dopouštějící se činů označených zákonem jako trestné činy, ale také osoby trestně
neodpovědné, osoby za spáchaný trestný čin již potrestané a tzv. potenciální pachatele,
jakožto nositele sociálně patologických jevů souvisejících s kriminalitou, např. narkomany,
prostitutky, extremisty, gamblery apod.
Důležitými údaji pro kriminologii pak jsou především společenské vztahy, ve kterých
pachatel žije, sociodemografické a psychologické charakteristiky jeho osobnosti, klasifikace
pachatelů a jejich typologie, přičemž některá důležitá, zejména statistická fakta jsem uvedla
již v části o kriminologických aspektech vraždy.37
Lze říci, že trestný čin vraždy sdružuje celou řadu nesourodých kriminálních chování,
u kterých nelze nalézt prakticky žádný spojovací článek. Objevuje se např. psychopatologicky
orientovaná typologie vzájemně se odlišujících vrahů, jeţ rozlišuje:
 vrahy psychotické (se zřetelnými známkami závažné duševní poruchy – např.
bludy, halucinace, fobie),
 dezorientované (s řadou psychotických příznaků),
 normální,
 hostilní (nepřátelské) a
 depresivní.

https://is.mu­ni.cz/th/21009­9/pravf_m/Diplo­mova_prace.pdf

Buď si jistý,že existují standardní,rutinné postupy a i nestardandní.
A spousta souvislostí,příčin a následků o kterých žádný polda nebude nikdy veřejně mluvit.

Krycí historka.....­..například..­........ten pojem jistě znáš.

Tvá úvaha je víceméně správná,ale docela naivní.
Kdyby to bylo všechno takto jednoduché,kapacita kriminálů by dávno nestačila.

Klaproth

Popsal jsi část běžných úkonů prováděných policií při ustanovování osoby pachatele. Jak vidno, ani toto někdy nestačí.

zzzlatokopka

Je to těžké, i policie musí dodržovat zákony a hlavně nezasahovat zbytečně do svobod a práv lidí.

Takže odhadl si jich 40 což znamená 39 z nich to určitě nebylo a ti mají svá práva, není možné do jejich práv zbytečně zasáhnout, takže pokud nebudou z nějakého důvodu podezřelí, tak policie jejich fotky vytahovat jen tak nemůže.

bolak

zzzlatokopka: případně by se to dalo udělat vynalézavěji, těch pár lidí by se obešlo, a normálně by se jich policajt zeptal, že bylo vyloupeno kadeřnictví a svědkyni a 40 lidí kteří odpovídají popisu, a jestli by byl ochoten poskytnou svoji fotografii, aby mohl být vyloučen z okruhu případných podezřelých. Pokud by se ošíval, bylo by napůl vyhráno.

Nebo ještě lepší varianta, říct dotyčným že už mají pachatele, ale že ho ještě svědkyně musí identifikovat, a jestli by nešel dělat jednoho z figurantů.

zzzzz

Ano Boláku, pokud jsou lidé ochotní a souhlasí , je to lehčí, často se plošně bere i DNA a lidé ho dají většinou dobrovolně, já bych ho dát odmítla, považuji too za velký zásah do lidských práv, a ty já si bráním:-)) A těd si mě navedl na krásnou otázku, tak ji hned položím:-)