Human

Tlak vzduchu znamená objem vzduchu?

Doplňuji:
A potom čo to znamená? :D Hustota vzduchu alebo niečo také?

Odpovědi
rigormortis

Tlak vzduchu je vlastně vnitřní napětí v okolní tekutině (konkrétně plyn).
Atmosférický tlak vzduchu (asi se ptáte na tohle) je způsoben vlastně vahou vzduchu…obrovská výška vzduchu tady ten okolní vzduch těsně nad zemí tlačí dolů (cca 1000 HPa…Pa pascal je Newton na 1m čtvereční…takže okolní vzduch na nás tlačí silou cca 100kg na metr).
Jelikož je vzduch stlačitelný tak při vyšším tlaku má stejné množství vzduchu menší objem a větší hustotu (pouze relativní hustotu…musí být vztažena ke konkrétnímu případu).

Takže tlak vzduchu je vlastně vnitřní napětí plynu, který se poté snaží rospínat stejnou silou ale opačně (vlastně všemy směry).

cochee

Neznamená, ale úzce s ním souvisí.