klárinka11

Titul Karla IV.

jaké měl Karel IV. tituly???? :(

Nejlepší odpověď
annas

Na přelomu let 1333/1334 získal Karel IV. od svého otce titul markrabě moravský, v červenci 1346 byl zvolen za německého krále, od 1347 se stal králem českým, od r.1355 pak císařem římským.

Doplňuji:
Upřesnění data – kdy Karel IV. začal vládnout jako český král a kdy jím byl korunován.
V roce 1346 padl jeho otec v bitvě a Karel IV. se ujal vlády. O rok později byl arcibiskupem Arnoštem z Pardubic korunován na krále, tedy v září 1347.

V červenci 1346 byl zvolen za německého krále a 26. listopadu v Bonnu korunován.

Další odpovědi
1popelka1

Moravský markrabě – 1333
Římský král (římskoněmecký král) – 1346
Český král – 1346
Římský císař (římskoněmecký císař) – 1355

Doplnění:
Nebyla jsem si jista daty, takže jsem si na pomoc vzala učebnici
zdroj: učebnice pro střední školy – České dějiny I.

Zdroj: jestli mi paměť dobře slouží 🙂

1popelka1

🙂 Já zase záměrně nedávala zvolení i korunovace, ať to tazatelku nemate. A když jsem viděla vaše roky, tak jsem se musela podívat, jestli už mám sklerózu nebo ne. Zatím jsem na tom dobře 🙂

annas

Jsem ráda, že se to vysvětlilo. Já jsem si zase zapamatovala datum po korunovaci a rovněž jsem si to musela ověřit.

annas

Já jsem rovněž znova pátrala, protože jsme se lišily v roce. Rozdíl byl v tom, že Karel IV. vládl, ale nebyl korunován. Takže některé zdroje uvádějí jeho vládu až po korunovaci. Já jsem v odpovědi vynechala slovo po korunovaci.