Dochy

Tezka / polotezka voda. Jake je zastoupeni a vlastnosti?

Ahoj. Ze existuje tezka voda (D2O) je pomerne zname. O polotezke vode (HDO 😉 se moc nemluvi, i kdyz jeji existence je sama o sobe pomerne logicka. Zajimalo by mne tedy prirozene zastoupeni techto latek v prirode a prip. jejich vlasntosti, pokud o nich nekdo neco vi (spec. by me zajimal trojny bod) Standardni informacni kanaly selhavaji…
Doplňuji:
Dik za odpoved. Ale to co hledam jsou informace „nekde mezi“ ktere v techto materialech (zatim) chybi – jako treba prave trojny bod D2O, zastoupeni a trojny bod HDO. Predpokladam, ze uz to nekdo meril, ale info jsem zatim nenasel. Jeste zkusim cozojazycne ☹

Nejlepší odpověď
fcoop

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Troj­n%C3%BD_bod

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/T%C4%9B%C­5%BEk%C3%A1_vo­da

Těžká voda – D2O, oxid deuteria je voda, jejíž molekuly obsahují místo dvou atomů vodíku izotop deuterium, což je vodík s jádrem tvořeným 1 protonem a 1 neutronem. Proti běžné vodě má těžká voda mírně odlišné fyzikální vlastnosti. Ve větším množství je zdraví škodlivá, protože narušuje rovnováhu v těle. Tato voda není radioaktivní. Bez ní se nedá zhotovit atomová bomba.

Existuje i polotěžká voda, HDO, tedy voda, kde je jeden atom běžného vodíku a jeden atom deuteria. Ta se v malých koncentracích vyskytuje zcela běžně v přírodě. Ve velmi malém množství se vyskytuje i radioaktivní tritiová voda (T2O), která obsahuje dva atomy tritia.(Net)

Snad ti to píchne.