DAM

Text písničky od Jarka Nohavici,

kde se zpívá „mám jizvu na rtu, když při mě stál“ asi znáte. Co tím chce „básník říci?“
Doplňuji:
Hodně se přeme o tom, co to znamená, jak si znění tohoto textu vysvětlit.

Nejlepší odpověď
kropitko

czechrapsind.....už zase????

Další odpovědi
annas

Já chápu tato slova tak, že souvisejí s údajnou Nohavicou spoluprací s STB. K jejich pochopení je znát události z určitého období Nohavicova života.
Připomenu celou sloku jeho písně.
Jak to tak vidím, asi těžko projdu uchem jehly.
A lesem běhám tak, aby mě vlci nedoběhli.
A kdyby se někdo z vás na anděla ptal,
tak mám jizvu na rtu, když při mně stál.

Jde o symbolické vyjádření. N. je si vědom toho, že STB (vlkům) nemůže uniknout, ať se schová kamkoliv. I když měl „údajného ochránce – své svědomí“ (anděla), přesto ho trápí jizva (stopa po zacelené ráně) na rtech (že promluvil, i když neublížil).

O své tříleté spolupráci s StB Nohavica dlouho veřejně nemluvil. Až v 90. letech řekl médiím: „Byl jsem s děvkou, ale seděl jsem s ní pouze v kavárně, na pokoj jsem s ní nešel.“ Tím hezkým příměrem chtěl říct, že tajné policii nikdy neřekl nic důležitého.

Podle časopisu Respekt.
https://www.res­pekt.cz/tydenik/2006/22/­tajemstvi-jaromira-nohavici

oskar

Jak se řika,nema to hlavu ani patu.Pravě tady studuji take od Nohavici-Zestarli jsme ma lasko.Cituji slova:Jedna+jed­na=4,2hrušky,dvě jabka=8třešni.

anonym

Domnívám se, že vše vysvětluje následující šokující odkaz. Jinak mě připadá, že v textu Jarka Nohavici jde o výslech na Veřejné Bezpečnosti.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/text-pisnicky-od-jarka-nohavici?acti­on=zajimava&qu­estion=16501&has­h=Ct7EF69MXzSyd­FE8IiYVyNt9N6TCRdI­Aw9%2FHnxm6jScFU­darVCjcaYJPifUP­nZZhDgX%2F8DsYH7tZUS­xXtjmDkg%3D%3D