vanad

Tesařík fialový ve dřevostavbě

Dostavujeme dřevostavbu a spatřili jsme během posledních 2 dnů na různých místech uvnitř už 3 tesaříky fialové. Zajímá mě, co to pro nás může znamenat? Na internetu jsem se dozvěděl, že se touto dobou rojí, že napadají přednostně neodkorněné dřevo a takové tam žádné nemáme. Taky, že se před vylíhnutím zavrtávají hluboko do dřeva. Je možné, že už byli v trámech a právě se vylíhli? Máme se jich nějak obávat? Děkuji za odpovědi
Doplňuji:
Jen doplním, že dřevo je všechno nové a bez kůry, ošetřeno bylo už na pile.

Nejlepší odpověď
venkovan

Pokud byly ve dřevě, měly by tam být výletové otvory. Víc bych vsadil, že přiletěli za vůní dřeva, ale protože je odkorněné, obtížně někam snese vajíčka. A pokud je ošetřené, už bych to neřešil.

Další odpovědi
Děda Louda

Jestliže používáte starší materiál třeba z nějaké bouračky, je možné, že si broučka nasazujete do vlastního hnízda. Ovšem i nový materiál musí být spolehlivě ošetřen, aby se nestal obydlím nezvaných hostů.

elektrikář

Máte tam čerstvé voňavé dřevo nustno ošetřit postřikem.
Doplňuji:
Otázka je jak pečlivě jej na té pile ošetřili. Vzít postřikovač a jednu vrstvu přidat by nemněl být takový problém.