led

(teraz beží na) ČT2– Země bez hrdinů, země bez zločinců

To je schvaľovanie vraždy? nerozumiem tomu.
profesor Vyšší princíp by sa divil…
Doplňuji:
Ďakujem za odpovede.
Vražda je vždy vražda, je úplne jedno v akom je balení…
„Nebráňte sa pri prepade, pretože ak sa vám niečo stane, sami ste si na vine. Buďte pasívní, buďte ako ovce. Kričte potichu a nebráňe sa!“ To som pochopila z filmu.

Nejlepší odpověď
anonym

led,to je pořad pro ty,kteří si myslí,že „herci“ jsou hrdinové.Tudíž pořad pro mě s hvězdičkou.Já si to nemyslím.

Další odpovědi
annas

Pořad jem neviděla, ale sledovala jsem různé reakce v TV i tisku.

Názor na Mašíny rozděluje společnost. Každý jej může vyslovit. Nikoho za něj neodsuzuji. Ale dívám se na činy Mašínů trochu jinak. Jde o opravdu o úvahy, protože skutečnost nelze změnit a vlastní zkušenosti…

Je pravda, že útěk Mašínů na Západ si vyžádal lidské životy, i když ne záměrně. Kdyby nestříleli, zahynuli by oni … Proč? Kdyby mohli svobodně odejít … Určitě bylo těžké rozhodování … kdo s koho … Kdyby … Proč …

Ve školách se moc neučí o tom, jak brutální byl režim v 50. letech – viz politické procesy.

Znám z vyporavování rodičů. Důsledky režimu jsem zažila ale i na vlastní kůži … nikdy nemohu zapomenout … Vím rovněž, kolik jedinců z mého okolí, tzv. kulaků, skončilo ve vězení, vrátili se s podlomených zdravím, nebo dokonce nepřežili, mnnohým se Jáchymov podepsal nejen na zdraví, ale ztížil život i jejich dětem…

Hodnocení je opravdu velmi těžké – Mašínové zabili, je pravda, ale v ohrožení života… Nemělo se tak stát, ale nikdy nebyli odsouzení …

Samozřejmě syn zabitého otce Mašínům čin neodpoustí …

Pravda je někde uprostřed …

anonym

Takových pořadů je víc, už samotný kontroverzní název naráží na protichůdná vnímání 3. odboje.
Kolik lidí zavraždili komunisté, to je v pořádku?
Např. kdyby partyzáni nebyli nuceni zabíjet, válka by trvala déle a k 30 miliónům obětí by přibyli další.
Tím, že přidáváš pojem schvalování vraždy, jen opakuješ novinářské klišé.
Kdyby ti v rodině pozabíjeli pár příbuzných, možná bys smýšlela jinak. Není snadné soudit, když člověk nezažil na vlastní kůži různá zvěrstva tehdejší doby.
Jejich otce popravili, ačkoliv to byl hrdina odboje proti fašistům. A co justiční vraždy? Milada Horáková apod. jen proto, že měla jiné přesvědčení?
Je snadné odsoudit a sám zůstat zbabělcem.
Doplňuji:
Bolševická totalita měla překvapivě plno styčných bodů s tou fašistickou.
Dokonce ještě zdokonalili dogmatickou propagandu dr. Goebbelse.

dědapetr

Gauner Mašín pohřben, je o zlého chlapa méně. Hovoří syn zabitého
http://www.par­lamentnilisty­.cz/arena/moni­tor/206310.as­px

Huml k Mašínům: Vládě chybějí hrdinové. Tak odměňuje sprosté vrahy
http://www.par­lamentnilisty­.cz/parlament/vla­da/206254.aspx

anonym

Nemá cenu filozofovat,byla to nelehká doba.Raději si přečtěte některá fakta.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ko­munistick%C3%BD_re%C­5%BEim

tom004

Vraždy nelze omluvit.Proto se nedívám.

led

Kerberus,
„Mašínové zabili, je pravda, ale v ohrožení života…“
ale oni (Mašínovia) v tom filme nepovedali nič o tom, že ich ten pokladník ohrozoval. „Strieľali preto, že so zbraňou v ruke bránil štátne peniaze“ – to je ich verejné vyjadrenie. Nehovorili, že by strieľal. Práve naopak, oni mali zbrane v rukách už keď zastavili auto.
Okrem toho, ak sa niekto ozbrojí, musí byť pripravený, že zbraň aj použije. Takže so strelbou počítali.

Ja nehodnotím dobu, hovorím o konkrétnom čine, ktorý sa stal. A to bola vražda.
Preto aj teraz to Mestský súd alibisticky odložil, aby nemuseli rozhodnúť proti súčasnej vládnej mienky.

baghira

„Nebráňte sa pri prepade, pretože ak sa vám niečo stane, sami ste si na vine. Buďte pasívní, buďte ako ovce. Kričte potichu a nebráňe sa!“ To som pochopila z filmu.

Ale to ti doporučí i každý policista. Záchrana vlastního života je nejpřednější, rádobyhrdinů jsou plné hřbitovy.

led

Palčeky som dala všetkým za vyjadrenie sa.

Dr. Axl, (tentoraz sa asi urazíte)
môj pohľad na daný problém nie „novinárske kliše“ aj keď poznám novinárčinu zblízka.
Je to pohľad štúdiom dokumentov oboch strán, odosobnený od rodinných tragédií, skúseností vlastných i rôznych ľudí oboch strán. Pri štúdiu dejín som si vždy povedala „city bokom, chladný pohľad, fakty nie dohady“. Mala som možnosť prežiť aj zlé aj dobré tej doby.
Skôr to novinárske klišé cítim vašej odpovedi, opakované moderné frázy. Cítim váš chladný rozum zatienený myšlienkami iných.

led

Mňa zarazili chladné pohľady pri rozprávaní o vražde:
„Načo ten pokladník vytiahol zbraň a chcel sa brániť. Musel som ho zastreliť. Prečo chránil štátne peniaze?“
Je logické, ak vzal so sebou zbraň nevzal ju na okrasu, ale na použitie. Bola to premyslená akcia, nie mládežnícka zbrklosť.
Porovnanie Mašínovcov so Stalinom pri súdnom jednaní bolo presné. Aj komunisti v Sovietskom zväze si boli vedomí protiprávneho konania Stalinovho vykrádania vlakov v cárskom Rusku – získavanie zdrojov pre odboj proti cárovi. Preto písali Stalinovu druhú prezývku Koga.