Jituna

Teplota na pracovišti – jak je to?

Pracuju 12 hod. směny. Teplota v těchto dnech se pohybuje kolem 30 stupnu. Není tady žádné větrání, pouze malý větrák. Co můžeme požadovat od zaměstnavatele.....

Nejlepší odpověď
1popelka1

Ze zákona, když je v místnosti 28C nebo 30C (teď nevím přesně), tak máte právo na nápoj zdarma.

Strejda tak v práci dostává petku vody (každý zaměstnanec). I když teď místo pití dostávají 10minutovou přestávku navíc…

Doplnění:
Podmínky stanovující povinnost poskytovat zdarma ochranné nápoje zaměstnancům jsou stanoveny v nařízení vlády č. 178/2001 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví zaměstnanců při práci, ve znění pozdějších předpisů.
• při trvalé práci na venkovních pracovištích, jestliže prům. venkovní teplota ve stínu v době 10,00 – 17,00 hod překročí stanovený limit únosné teploty (26–27 °C)
• na uzavřených pracovištích, kde jsou překračovány limity únosných teplot při náročnější činnosti – energetický výdej pracovníků je vyšší než 106 W.m2. Příkladem profesí, které odpovídají této činnosti jsou: mechanici, dělnice v potravinářské výrobě, řidiči nákladních vozidel, autobusů apod., prodavači při silné frekvenci zákazníků, lakýrníci, svářeči, skladníci, malíři, pekaři, dělníci v zemědělství, dělníci v kovoprůmyslu atd. zcela bez diskusí jsou pracovníci v tzv. horkých provozech. Únosná teplota je v těchto případech 26 °C.
• jestliže se měřením, příp. výpočtem prokáže, že ztráta tekutin potem a dýcháním zaměstnance za směnu je vyšší než 1,25 litru.
• Když pracujete v kanceláři (nevykonáváte tedy fyzicky náročnou práci) nárok na poskytnutí ochranného nápoje nemáte (jedině, že by to bylo součástí kolektivní smlouvy)
Zdroj: http://www.tla­kinfo.cz/t.py?t=2&i=12­21

Další odpovědi
led

Pitný režim

FOG

Jeste za „totality“ muj strejda pracoval v kovarne a tam dostavali nizkostupnove pivo,tehdy 7 stupnu.
Jinak bych asi resil ten narok na piti a vice prestavek.

ReHu

Asi podle toho, jakou máte smlouvu. Třeba kolektivní.
Myslím, že by bylo dobré mít k dispozici dostatek tekutin, třeba v nápojových kontejnerech a také třeba přestávku navíc. Aspoň krátkou. Je hádám.

Fallen Angel

My jsme měli předevčírem v práci 34,5 stupně. Vedoucí nám objednal výkonné větráky a můžeme se jít napít kdy chceme. V „zázemí“ máme sodobar. Přesto je nám na chcípnutí.