ptáč

Tekla krev v listopadu 1989, nebo netekla? Byla revoluce krvavá, nebo sametová?

Ujasněme si to.
Doplňuji:
Takže to byla krvavá demonstrace? Kdo co viděl, a kdo co slyšel? Ať vim, na jaké dějiny si mám zvyknout.

Nejlepší odpověď
mojitek

krvavá revoluce? Nechci nic zlehčovat,ale TO rozhodně krvavá revoluce nebyla,padly tam obušky,ale asitak jako při demonstracích ,stávkách v současnosti všude ve světě včetně Německa,Itálie atd. Krvavá revoluce vypadá úplně jinak.

Další odpovědi
gecco

Rozhodně tekla – ty demonstrující esenbáci nehladili peříčky.
Ale naštěstí té krve nebylo moc, nestřílelo se.

Ovšem – podle nedávného vyjádření Jakeše, to nebylo až tak zásluhou ohleduplnosti představitelů tohoto režimu, spíše jejich strachem si byť i jen uprd*out bez schválení z Kremlu. Pokud se tedy Jakešovi dá věřit aspoň něco…

Osobně jsem v Praze nebyl, ale vzhledem k mým tehdejším aktivitám mezi studenty mně osobně a mému otci někdejší okresní haj*lík (tedy tajemník) docela slušně vyhrožoval („jen, co to zase dají do pořádku“).
Naštěstí se mu to nepovedlo…
😉

led

Ano, tiekla krv… kde?
Ako mi kolega povedal, počul o protestoch práve, keď sa holil a porezal sa. No povedzte. nie je krvavou obeťou Nežnej?
V každom politickom prevrate, bez ohľadu na jeho „nežnosť“ dochádza nielen k slovným stretnutiam, ale i k fyzickým konfrontáciám a napádaniam.
Zameriavate sa len na moment demonštračného sprievodu a zásah proti jeho účastníkom, alebo máte na mysli celkovú situáciu pred a po 17.Novembri 1989?
Otázkou je, koľko litrov preliatej krve považujete za prejav nežnosti a koľko litrov za brutálny prevrat. Nepočítajte len primárne, ale i sekundárne dôsledky.

mosoj

Gecco v Praze jsi nebyl, ale víš všechno nejlépe. Víš kolik je lidí, kterým funkcionáři KSČ vyhrožovali. Kdyby jenom funkcionáři. Ale takoví příslušníci milicí, ti byli pomalu nejhorší. Ti jeli do Prahy s gumovejma hadicema.- Naštěstí je nenechali zasáhnout.
Pro ty kdo neví co byli milice . To byli ti nejprostší členové KSČ z ulice, kteří dnes říkají, já nic já muzikant. Ti vyšší členové KSČ , ti byli v pozadí a už si nechávali brát míru na nový kabát !!!

Funna

byla sametová…krev sice tekla, ale ne jen od obušků a na v takové míře, aby se to dalo nazvat krvavou revolucí…krvavá vypadá úplně jinak…
.............­.............­.............­.............­.....
arygnoc – presne tak…ještě, že to ti Čoboláci za Čehůny začali, jinak bychom tu žili v socialismu ještě dnes, že?…
.............­.............­.............­.............­.....
v ČSSR sice protesty proti režimu začaly už o hodně dřív, jenže nějak bez úspěchu…a kdo ví, jakt to s tím Zifčákem bylo doopravdy…

arygnoc

aká revolúcia?

socialistický blok už neexistoval:
sojuz rozbíjal gorbačov
maďari už mali otvorené hranice so západom
v poľsku vládla solidarita
berlínsky môr bol minulosťou

iba v čssr vládol socializmus (kecám, ešte na kube, číne, kórei, …)

presne ako s pražským povstaním – začalo sa „bojovať“, až keď svet už dobojoval.

;-Q

anonym

No, u nás byla krvavá. Manželka měla zrovna své dny. 🙂

kelley

Revoluce je taková, jaká se momentálně hodí (médiím, politikům, korporacím, zahraničním politikům…). Pár ran obušky padlo, to je pravda. Vodní děla byla použita jen začátkem roku 1989, v listopadu, pokud vím, už ne. Ale zásah Lidových Milicí byl na spadnutí, naštěstí k němu nedošlo. Proti dněšním demonstracím ve Francii, Belgii, Velké Británii… (proti zdražování, nezaměstnanosti, školnému, vodnému a stočnému…) to byl jen takový mírumilovný happening.

fcoop

Vy si toho Zemana opravdu zasloužíte!

gecco

Sááákra – Fcoop, nevyhrožuj…
😉

ptáč

Pane Mosoj, až se zapomene, všeobecně se zapomene na to nezáživné datum, až se zapomenou pamětníci, až se spálí dokumentární role filmů, pak se přihlásí o slovo ti, kteří chtěli vidět téct krev na ulicích v ono datum. Bude k pozastavení to, že tekla krev a přitom se zpívalo.

mosoj

Je to smutné. A ještě smutnější je, že se začíná zapomínat jak probíhala druhá světová válka.

Funna

nač si chceš zvykat…„převrat“ trval zhruba 3/4 měsíce a kromě prvního dne, kdy se dav snažili rozehnat obušky (takže nějaká kapka určitě skanula) to bylo úplně v poklidu…žádné násilí, jen relativně klidné demostrace po republice a pak „předání“ moci Občanskému Fóru…krvavý převrat vypadá úplně jinak…a neboj se, ono se to to tak rychle z dějin nevytratí…

led

„nežný prevrat“ nebol otázkou jednej akcie, ale postupného prerodu spoločnosti na základe geopolitickej situácie vo svete. Skutoční hrdinovia prevratu boli a zostali dodnes v úzadí.

arygnoc

„sametka“ začala rok a pol pred „pražským povstaním“ a to v bratislave:

sviečková manifestácia 25. 3. 1988 ( http://co-to-je.sk/spresne­.php?book=&do­taz=Svie%C4%8Dkov%C­3%A1%20manifes­t%C3%A1cia )

;-Q