Edward

Těhotenství a pracovní poměr na dobu určitou

Ženě končí pracovní poměr na dobu určitou. Před skončením pracovního poměru je žena v pracovní neschopnosti (rizikové těhotenství).
Jakým způsobem bude vyplácena PPM ? Je třeba po skončení PP se nahlásit na zdravotní pojišťovnu?

Odpovědi
Nuk nuk

PPM bude záležet na tom, zda jí zaměstnavatel platil nebo neplatil zálohy na sociální pojištění. Pokud ano, bude pro ni platit výber mezi čtyřmi „rychlostmi“ PPM, tedy na dva, tři nebo čtyři roky. Na zdravotní pojišťovnu by se měla hlásit už v okamžiku, kdy skončí její pracovní poměr a tam se nejspíš domluvit, jak to bude s platbami záloh dál, v jejím případě.

standa

Nuk_Nuk se lehce plete 🙂

Na otázku „Jakým způsobem bude vyplácena PPM“ lze odpovědět zjednodušeně, že PPM nebo-li ´mateřská´ bude vyplácena jako stávající nemocenská, tzn. přes výplatní pásku zaměstnavatele, a to i přesto, že v té době už nebude vaše paní v prac.poměru. Jde o to, že existuje pojem „ochranná lhůta“, který povinuje bývalého zaměstnavatele k určitým věcem. Detaily vám na počkání sdělí na příslušných OSSZ.

Co se týká případné povinnosti hlásit změnu ´vaší´ zdravotní pojišťovně, tak by to za vaši paní měl udělat zaměstnavatel, který se s tím musí ´poprat´ 🙂 Ale protože v letošním roce jsou docela zásadní změny v součinnosti zaměstnavatel – zdrav.pojišťovna – sociálka, tak bych na vašem místě volil kontrolní telefonát na ´vaší´ zdravotní pojišťovnu.

Btw. PPM bude vyplácena v konstatní výši po dobu 28 týdnů. To co popisovala Nuk_Nuk se týká Rodičovského příspěvku.