tehotenska cukrovka

dobry den chci se zeptat zda muzu jist omacky a polevky k hlavnimu jidlu treba vyvary to mi nikdo nerekl o omackach nikdo nemluvil ani o polevkach dekuju za odpoved

Odpovědi
Deli

Pokud Vám byla diagnostikována těhotenská cukrovka, měla by jste být v péči diabetologa. Také si pohlídejte, aby Vám Váš gynekolog prováděl kontrolní ultrazvuk po 3 týdnech.
Teď k Vašemu dotazu – máte nárok na zapůjčení glukometru – a tím si budete několikrát denně měřit hladinu krevního cukru. Většinou se to dělá ráno na lačno a pak vždy 2 hod po jídle (snídani, obědu, večeři). Hodnota po jídle by neměla přesáhnout 7,9 (většinou uvádí 8). Podle toho si vysledujete, co jíst můžete a co už ne. Hodnoty si budete zapisovat a po týdnu či 14 dnech navštěvovat Vašeho diabetologa se soupisem jídla (i množství v gramech!) a naměřenými hodnotami. Pokud se Vám podaří udržet hodnoty pod 8, bude stačit kompenzace dietou. Pokud ne, dostanete pravděpodobně inzulín.
Nepodvádějte v zapisování, lékaře ošálíte, ale můžete ublížit děťátku. Při špatně kompenzované cukrovce miminko začne otékat a vše se může komplikovat.
Teď k Vašemu dotazu:
Polévku si dejte raději třeba jako večeři. A převážně zeleninovou. Silné masové vývary nebo zahuštěné polévky typu bramboračka nejsou vhodné.
Omáčku si dejte, ale poloviční porci se dvěma knedlíky.
V podstatě můžete všechno, ale jen v malém množství.

Měli by Vám dát vzorové jídelníčky.
Uvádím příklad jednoho:
Snídaně – 50 g černého chleba, lehce potřít, plátek šunky, plátek eidamu 30%, rajče
Svačina – jablko
Oběd – 150 g bílého masa nebo ryby, max.100 g přílohy, zelenina dle libosti
Svačina – nízkotučný jogurt
Večeře – např. polévka
2.večeře – zeleninový salát

Je důležité jíst tak po 2,5 – 3 hodinách, aby krevní cukr moc nekolísal. A v malých dávkách.
Pozor také na skrytý cukr v nápojích.

Je to běh na dlouhou trať a není to snadné, držím Vám palce!

RovenkaH

Ano, můžeš. Problematické jsou sacharidy, hlavně jednoduché cukry. To je typicky problém u omáček zahušťovaných moukou. Mrkni se na další možnosti, jak zahušťovat bez mouky, pokud to uděláš šikovně, nikdo nic nepozná. Super je to vysvětlené tady: https://www.ji­delniplan.cz/ma­gazin/jaknahra­ditjiskuprilow­carbstravovani­cimzdravezahus­tit

Jinak ti ráda doporučím web těhotenská cukrovka od diabetoložky, www.tehotenska­cukrovka.cz a taky program DiaMáma. Tam je to ještě daleko podrobněji. Dozvíš se všechno o stravování, co jíst a nejíst při těhotenské cukrovce, jak na lepší glykémie atd. , včetně vzorových jídelníčků. Velmi podrobné informace, stojí za tím i lékařská fakulta, takže spolehlivé informace. www.diamama.cz

blanvan

Ještě doplním pro ostatní: hodnoty musí být hodinu po jídlo pod 7,8 a 2 hodiny po jídle pod 6,7. Hodnoty jsou hraniční, tak je lepší z dlouhodobého horizontu, když jsou o něco níž než tyhle hodnoty. Uvedu na příkladu: běžně míváte hodinu po jídle hodnoty kolem 7 a pak vám jednou jídlo nesedne a glykémie vyskočí na 8,2 – nemusíte plašit, protože tímhle miminku rozhodně neublížíte.

Svou zkušenost a další informace k těhotenské cukrovce uvádím na těchto stránkách:
https://pohodo­vamama.cz/teho­tenska-cukrovka/

Úpravou stravy a pohybem se dá těhu cukrovka zvládnout většinou v pohodě a není třeba se děsit předem 🙂.

Drahuška999

Ahoj, jestli ti mohu doporučit nějakou stránku na infromace okolo cukrovky, tak ti určitě doporučím se mrknout třeba zde na tyto stránky – https://www.bi­omag.cz/diabe­tes-cukrovka/ nebo třeba lékařské weby jako je např. doktorka.cz apod 🙂 Jinak tedy pokud už nějakou tu cukrovku máš, přeji ti hodně štěstí, ať to prožiješ, co nejméně bolestivě 🙂