Pájo

Tapecírunk. Jde o terminus technicus (odborný termín) nebo ne?

Nejlepší odpověď
annas

Tapecírunk = nespisovný výraz, takže nemůže jít v pravém slova smyslu o odborný termín, protože ty jsou spisovné.

Jediný význam, který uvádí SNČ je, dnes již málo používaný pojem v motorismu = čalounění auta = výraz slangový. Původem je výraz z němčiny – záměna g/k – Tapezierung = tapetování, čalounění – tapezieren – čalounit, tapetovat.

Pro pojmenování čalouníka se používá výraz tapecír, který vznikl zkrácením výrazu tapecírunk. Tapecírovat = tapetovat.

Sama znám v tomto významu.

Další odpovědi
anonym

Ne, je to obložení. Jako bych řekl vercajk, není to technicus, pouze lidový výraz pro nářadí, čeština je kouzelná v přejímání slov. Je to sice zažité, ale odborný termín to není.

Hlada

Je to germanismus. Tapezieren – čalounění.

terry

Odborný určitě ne.
Pokud bys řekl např. čalounění, pak ano 🙂.

Michálek1245

Myslíte tapecírunk ve smyslu toho, jaký má čalouněný nábytek anebo čalounění v autě? Jako to je podle mě z němčiny, kde je nějaké slovo Tapezieren nebo tak nějak se to píše. Německy jsou už nějakou dobu nemluvil. Každopádně si myslím, že to rozhodně žádný terminus technicus to nebude. O tom jsem přesvědčený. :)

anonym

ja vim , ze Nemci rikaji tapezierung – tapetovani .. -iv-

annas

Chci věřit, že moje odpověď nebude napadena, jak se už stalo tradicí …
Protože kdybych já odpověděla jen na část otázky, už by byl oheň na střeše.

anonym

ad annas, nač ten stihomam?
Pokud vím, komentáře jsou vždy k věcnému obsahu příspěvků, nicky jsou jen taková podružná virtuální schovávačka anonymity.
Je to poradna, nikoliv chat s těžištěm osobních kecání.
Pokud jsou odpovědi korektní (jako samozřejmě i tato), není přece důvod se obávat a ještě ke všemu vyvolávat pozornost -
„Lidičky, pomozte! Kdybych udělala chybu, tak za to nemohu já sama, ale ti nepřejícníci, co mají tu troufalost, že si mne dovolují opravovat!!“

anonym

Kdyz je odpoved od An. korektni, tak kde je palecek ? :-p
Sup !

  • iv-

anonym

Drahá choti, an jsem dal nejen palec, ale v oprávněném případě i nominaci – viz odkaz:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-je-zenske-oko-citlivejsi-na-barvy
Jenže ona mne bojkotuje, takže o nějaké objektivitě nemůže být ani řeč.
Podjatost je právě jednostranná, výhradně z její strany.
Ocko a ostatní boduji pro kvalitu, ne pro nicky jako ty, jenž se tím navíc ani netajíš.

Jó, ještě vysvětlení toho oslovení? Jak libo, tvá vlastní slova, když jsi náš svazek dne 24.7.2012 sama prohlásila za právoplatný – viz důkazy:
Led, nechci vam brat iluze .. , ale jestli baron Prasil tam byl, tak ja jsem i v realu jeho manzelka. !
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/na-bolakovo-prani-vkladam-otazku-hele-vole-bolaku-co-myslis-kdyz-jsem-se-tu-skoro-pred-rokem-zasnoubila-s-dr

Důkaz je na prezenční listině o m é přítomnosti je uložen u asistentky na celostátní centrále VV, (K. Svobodová), Štefánikova 203, 150 00 Praha 5.
Mám i scan prezenčky, ale nevlastním oprávnění ostatních účastníků ku zveřejnění.
Tak a včil ponoukni uraženou an, proč ona zásadně neboduje jak mne, tak pár dalších na indexu jen proto, že si dovolili se mnou někdy souhlasit (ocko, www, beer, Ar a pár dalších nevinně postižených).
Najdi mi u ostaních nějaké chybné odpovědi!
Zatímco aktérka rozbrojů jich má na triku už přes 20 a na kritiky jen dokáže dštít síru.

anonym

No, tak za ministra, jestli jste tam opravdu byl, tak se omlouvam, ale do hovinka jste po ceste urcite slapl .. , to jsem taky nekde psala.....
… tak to uz me urcite znate, ze ja nebudu nic dohledavat, zadne chybne odpovedi … , nejsem ocko ani vy ! :))
Ja to vidim tak, ze jakmile se nekdo nekdy dotkne negativne an., tak ja vzdycky vyprsknu ty moje zbytky jedu … , ja s e v tomhle nezmenim.
A u vas a za vas je zase bude prskat nekdo jiny. Prominte.
S nasim soukromim to ale nema nic spolecneho, to je jasne. To musime oddelit jako pracovni povinnosti. :)
Ja se snazim byt objektivni , pisu si o tom i s An., ze nemuzu byt jen za svini, ze vy jste me konkretne nikdy ani slovem neublizil.. a ona to uplne schvaluje a ani by to jinak nechtela. Naopak pise, ze se ji nemusim tak zastavat.
Ja ale u vas a u par ostatnich vidim tu nespravedlnost a az zlobu, nenavist .., nemuzu si pomoct. -iv-

anonym

Nejen, že jsem se slůvkem nedotkl, ale jako chlap držím slovo, že „V dobrém i zlém, dokud nás smrt nerozdělí“.
Tím pádem se jako oddaný ženich nemohu bránit, čímž jsem zcela v nerovnoprávném postavení.
Pokaždé krvácím, když mne zraňuješ, ale v duchu si musím opakovat – za výjimečnou lásku, výjimečné oběti.
Tvá verze oddělení služebního a privátního života obstojí jen u válečných strategií a ženských intrik, kdežto čestní muži mají jen jedno a jednotné srdce. Nemohou hrát pokrytecké hrátky, aniž by klesli ve vlastních očích.

anonym

Ja to vidim Dr. stejne jako An. !
Par vas tady vazne na ni ciha jako myslivec na zajice.
Kamaradce occe bodujete kazdou jeji kravinu , i kdyz pise za kohokoliv .. ( zarlim ) ..
Ja mela drive Hladu rada , ale od te doby , co za nej pise ocko , tak uz ho take neboduji. Kdyby on chudak vedel co ma doma …

Hlada
Tady už je to lepší. Pokud k tomu chceš znát můj názor, tak akce mazání byla včera příliš rychlá, než aby to stačil jeden člověk. Takže je třeba vědět, že je tu víc lidí, kteří chtějí, aby odpovědi.cz byly na jiné úrovni. Jsem tu pár měsíců, takže Ty bys měl vědět líp než já, jak to tu vypadalo dříve a o co těm lidem jde.
Ke smazání mám také názor, že by nemělo být anonymní a že by měl „mazač“ uvádět důvod, pročotázku smazal. Vím, co mazal včera – všechny zábavné otázky, které patří na chat. Proto mi to nepřišlo divné.
Pokud chceš vědět o tom, jak velká škoda vznikla mně, tak skoro 100 bodů. Nevadilo by mi to z hlediska ztráty bodů, ale štve mne, že jsem se s tolika odpověďmi psala a jsou prostě pryč. Štve mne ta zbytečná práce.

  • iv-