AK

tání ledu se solí – jak a proč?

Když k ledu přidáte sůl, klesne jeho teplota tání. Co bylo nyní 0°C, je teď dejme tomu –20°C. Ale jak to funguje? Prostě přidáte sůl a najednou nemáte tající led o 0°C, ale máte tající led o –20°C? Proč se tak stalo? Čím ta sůl napomohla k tak drastickému snížení z hlediska molekulové fyziky?

Odpovědi
cochee

Příčinou je disociační („rozpouštěcí“) teplo. Sůl (NaCl) patří mezi látky, které při disociaci spotřebovávají teplo – jsou i jiné látky, například plyny nebo bezvodé soli, které za normálních okolností tvoří hydráty, ty při disociaci naopak teplo vydávají.