STUDENTKAEVA

Také vám vadí že i když jsme v Česku je dost vecí je v anglickém jazyce?

Příjde mi jako bychom byli v Anglii v rádiích se hrají anglické písničky víc než ty české..Nevím,ale mě se čeština líbí.

Nejlepší odpověď
Andělé

Pře pár lety jsem si uvědomila,že jsem typická vlastenka. I přesto,jaká je naše situace v zemi, jak ekonomická, sociální i morální, miluji svou zem. Naši krásnou krajinu (bydlím nedaleko hor, je tu překrásná příroda), naši rozmanitou řeč apod.
Ač se mi angličtina vždy líbila, přejímání slov z jeho jazyka mi hodně vadí,doslova to nesnáším. Přejímaná slova najdu skoro všude,např.když jsem hledala nové cviky,skoro každé slovo bylo v angličtině a to úplně všude-místo podřepů najdu squat neboli počeštěně skvot, místo trénink najdu workout, místo trénink venku- street workout, cvičení-training, kardio-aerobní, atd.atd…
Né že bych slovům nerozuměla, o to tu nejde, ale vždy mě mrzí, že na to, že jsem ve své zemi, se musím dennodenně „stýkat“ s cizími slovy a to čím dál tím více. Jako bysme nebyli ani doma. To se máme za tak špatný národ, že musíme vzhlížet stále k jiným zemím, napodobovat je a nebýt sami sebou ?
Vždyť už ani na ty naše nové české filmy se nedá dívat, herci jsou dobří, ale ty novodobé děje co hrají…hrůza! A to jsme měli velmi kvalitní české starší filmy s vynikajícími herci. Náš národní humor se nedá s jiným srovnat, je jedinečný. Ale kam se poděl? No bohužel už nejsme jako vlast sami sebou, tak napodobujeme vše a podle toho to také vypadá. Co dodat? Je to smutné a je mně je to velmi líto.:-(

Doplňuji:
Angeta, moc děkuji .:)

Další odpovědi
marci1

Souhlasím. Anglické výrazy se dnes používají všude a ve všem. Hlavně třeba co se týká internetu, programů, programování ap. Také v běžné řeči, je mi o.k., jsi cool, sorry. Písničky zní v angličtině hezky. Samozřejmě, kdo chce poslouchat české písničky, má možnost, existuje spousta rádií, kde hrají převážně české písničky. S anglickými výrazy v češtině se asi budeme muset smířit. 🙂

anonym

Upřimně – pro mne je, v mnoha případech, příjemné – že ten text je méně srozumitelný…
😉
Ale je fakt, že tzv. pop-music neposlouchám.
A pokud jde o ´míchání´ cizích slov do běžného jazyka – jde o přirozený vývoj, k čemu vymýšlet nová česká slova, jestliže existuje cizojazyčný (srozumitelný a nikoli jazykolamný) ekvivalent? Běžná řeč není beletrií.
😉
Co mi vadí mnohem více, je (u některých) vytrácející se schopnost srozumitelného vyjadřování – ´kůl´, ´vááúú´… Nedávno jsem dokonce slyšel vylepšenou verzi ´kchůůůl´…
😁

Nevíteto?

Ne, spousta slov je převzatých z různých jazyků, i třeba z němčiny nebo francouzštiny. České písničky se dají pořád poslouchat, ale můžu si vybrat i jiné. A mám dojem, že v jiných evropských zemích používají anglicismy víc, než tady, kde se používá nejčastěji jenom ok, like, swag, apod. a to spíš jenom na internetu, než v běžný mluvě. 🙂

Agneta

Ano vadí.
_________________
Jen malá část těch slov je v pořádku – tam nenám námitek, ale tam, kde nahrazují naše slova je to příšerné.

Ale že bychom nebyli jako vlast sami sebou? Tak zlé to zase není. Ono už bylo i hůř, a situace se pomalu ale jistě zlepšuje, tak nemusíš být smutná 😉
Doplňuji:
Stala se mi chybička – chtěla jsem to poslat jako reakci na Andělé do komentáře…
moc hezký text – který mně zaujal :D

talka

To Andělé: SOUHLAS – jen maličkost: „kardio-aerobní“ asi není z angličtiny.

Andělé

talka, děkuji za upozornění. :) No oni používají cardio ve smyslu jako aerobní,velmi intenzivní cvičení,kde dostane záhul srdce,ale ve zdravém slova smyslu. U nás HIIT-hodně intervalový intenzivní trénink neboli už převzaté kardio. :)

Andělé

…zapomněla jsem vložit: http://www.kul­turistika.net/high-intensity-interval-training-hiit-ucinne-intenzivni-kardio
:))