Avatar uživatele
bolak

Také vám připadá slovo „umřela“ narozdíl od „zemřela“ takové neuctivé až bezcitné?

Čím to je? Nebo to tak připádá jenom mně? Jsem já jen tak strašně citlivý?

(ale třeba jako „uprdnout se“ a „zeprdnout se“..u toho to nefunguje)

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? johana 56, Damiana, anonym před 4345 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
anonym

Vnímáme ten rozdíl

Doplňuji:
Rozdíl není pravděpodobně žádný, ale sama se vyjadřuji spíše slovem umřít. Nelíbí se mi však slovo chcípnout a zhebnout.

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Damiana

Vnímáme ten rozdíl

Souhlasím s led. Umřela mi přijde hovorovější než spisovné zemřela. A snad i proto více citově zabarvenější, takové osobnější. (Moc se mi třeba nelíbí dnes často používané (a dost expresivní) sloveso dokonal místo skonal.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
IQ tykve

Ne, je to stejný

A co třeba skonala?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
arygnoc

Ne, je to stejný

Najmä čo sa týka dôsledku.
Ten je rovnaký.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
MK44

Ne, je to stejný

Mně ani jedno z těch slov nepřipadá neuctivé nebo bezcitné. Slova jako zemřela, skonala, opustila nás apod. cítím jako více oficiální. Když se řekne „umřela“, cítím to jako osobnější, lidštější. Asi záleží na rodinné či místní tradici, kdy se které slovo používá a jaký má emotivní obsah.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Bičiště

Vnímáme ten rozdíl

Oba výrazy jsou správné a výstižné ale u odlišné příležitosti. To je ta bohatost češtiny. Správný výraz ke smrti je úmrtí, ne zemření. Viz např. úmrtní oznámení, úmrtní list. úmrtní lože. V právnické řeči: odúmrť ( pozůstalost po zemřelém). V básnické formě se použije např. umrlec, ale taky „Zemřela matka do hrobu dána…“ Ne umřela matka…
Zkrátka jde o cit a schopnost umět se výstižně vyjádřit.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Michal Kole

Ne, je to stejný

Doplňuji:
Já nemám vůbec jazykový cit. Třeba najít metaforu v textu. To vůbec nedokážu.
Vím co metafora je.

Jsem jak počítač. Rozeznám jen čísla.

Pro člověk se strojním a elektrotechnickým vzděláním je to spíš výhoda být spíš matematicky zaměřený. On elektriký odpor větší o 0,1 na delší vzdálenost může způsobit nevypnutí jističe.

Upravil/a: Michal Kole

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
iceT

Ne, je to stejný

Spíš bych řekla,že slovo zemřít je takové spíš pro vzdělance a slovo umřít pro běžné lidi.Jakože se slovo zemřel více používá v médiích třeba,když oznamují něčí úmrtí.

A nebude to fungovat ani u slov usnul a zesnul,že?

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek