bolak

Také vám připadá slovo „umřela“ narozdíl od „zemřela“ takové neuctivé až bezcitné?

Čím to je? Nebo to tak připádá jenom mně? Jsem já jen tak strašně citlivý?

(ale třeba jako „uprdnout se“ a „zeprdnout se“..u toho to nefunguje)

Nejlepší odpověď
anonym

Vnímáme ten rozdíl

Doplňuji:
Rozdíl není pravděpodobně žádný, ale sama se vyjadřuji spíše slovem umřít. Nelíbí se mi však slovo chcípnout a zhebnout.

Další odpovědi
Damiana

Vnímáme ten rozdíl

Souhlasím s led. Umřela mi přijde hovorovější než spisovné zemřela. A snad i proto více citově zabarvenější, takové osobnější. (Moc se mi třeba nelíbí dnes často používané (a dost expresivní) sloveso dokonal místo skonal.

IQ tykve

Ne, je to stejný

A co třeba skonala?

arygnoc

Ne, je to stejný

Najmä čo sa týka dôsledku.
Ten je rovnaký.

MK44

Ne, je to stejný

Mně ani jedno z těch slov nepřipadá neuctivé nebo bezcitné. Slova jako zemřela, skonala, opustila nás apod. cítím jako více oficiální. Když se řekne „umřela“, cítím to jako osobnější, lidštější. Asi záleží na rodinné či místní tradici, kdy se které slovo používá a jaký má emotivní obsah.

Bičiště

Vnímáme ten rozdíl

Oba výrazy jsou správné a výstižné ale u odlišné příležitosti. To je ta bohatost češtiny. Správný výraz ke smrti je úmrtí, ne zemření. Viz např. úmrtní oznámení, úmrtní list. úmrtní lože. V právnické řeči: odúmrť ( pozůstalost po zemřelém). V básnické formě se použije např. umrlec, ale taky „Zemřela matka do hrobu dána…“ Ne umřela matka…
Zkrátka jde o cit a schopnost umět se výstižně vyjádřit.

Michal Kole

Ne, je to stejný

Doplňuji:
Já nemám vůbec jazykový cit. Třeba najít metaforu v textu. To vůbec nedokážu.
Vím co metafora je.

Jsem jak počítač. Rozeznám jen čísla.

Pro člověk se strojním a elektrotechnickým vzděláním je to spíš výhoda být spíš matematicky zaměřený. On elektriký odpor větší o 0,1 na delší vzdálenost může způsobit nevypnutí jističe.

iceT

Ne, je to stejný

Spíš bych řekla,že slovo zemřít je takové spíš pro vzdělance a slovo umřít pro běžné lidi.Jakože se slovo zemřel více používá v médiích třeba,když oznamují něčí úmrtí.

A nebude to fungovat ani u slov usnul a zesnul,že?