huxa

Také si myslíte, že moravská koncovka „jů“ je úchylná?

např. oni skákajů, klikajů, stavijů, …

Nejlepší odpověď
anonym

Tak ti Hele nevím, ale Jů určitě není úchylné – jenom má rádo děti.
Doplňuji:
Koncovka jů mi vůbec nepříjde úchylná nebo divná.

Další odpovědi
annas

Zakončení -jú u sloves: ( skáka jú, pijú, kupujú) není moravská koncovka, ale patří jen do nářečí moravskosloven­ského. Není „úchylná“, ale jnepromítly se v ní hláskové změny jako ve spisovném jazyce.

lašské nářečí naopak samohlásky krátí: oni piju, mažu atd.
hanácké pak má jiný tvar: prosijó, vozijó atd.

Vl. v. z dialektologie

briketka10

a ty si to myslíš

a ty si to myslíš ?
když tuto slabiku „ju“ krátce, jako souhlas ano, rozumíš mi ?
řekl můj taťka (pocházel z moravy) tak nám to se ségrou bylo docela protivný, ale zvykaly jsme si..
ostatní slovíčka jsme vnímaly normálně :)

Doplňuji:
se mi vloudila chybička nevím proč tam mám ten dvojtej text achjo..

iceT

A to jako proč?Moje babička i děda pocházeli z Valašska a tam se tahle koncovka používala při řeči běžně.Poté,co se prarodiče přestěhovali do Kojetína,jim tahle řeč zůstala a i když moje mamka začala mluvit normálně,tak s babičkou takhle mluvila furt.Mamin bratr tak mluví tak pořád,aspoň co ho slyším mluvit tak mluví.

marijakes

Proč by měla být úchylná? To si teda nemyslím. Každé nářečí má svoje. Narodila jsem se na Domažlicku a žiju na Valašsku, dost příbuzných mám na Hané. A Morava má vícero „jazyků“ . Už jak velmi se liší mluva na Lašsku a Valašsku. To by mi pak pražská mluva připadala se svým zpíváním teploušská. A teda nepřipadá. 🙂

manon

Úchylná není určitě. Spíš jde možná o to, že to jinak zní od babičky či dědy na vesnickém dvorku a jinak někde na škole, kde to řekne mladý kluk – tam a od něj se možná spíš očekává spisovná mluva.

M.

Nevidím důvod.
Já osobně mám nářečí ráda a nikdy jsem nepřemýšlela nad tím, že nějaké koncovky apod. jsou úchylné -.-

quentos

není úchylná už proto, že žádná taková neexistuje. Leda -jú s čárkou

huxa

briketka10-ne, sám takto stále mluvím :) to akorát moje ostravská kamarádka toto říkala :) takže to asi vyzněla má intonace úchylně :3

briketka10

no jo ale tak si to napsal " Také si myslíte " a já podle toho odpovídám Hhh..:))

manon

Jak Tě znám, spíš mohlo být na hraně to sloveso, cos na -jů zakončil, ne? :)

huxa

ne, to se neboj :)

manon

:)