Také jste si všimli, že nároky na studenty hodně klesají?

Doplňuji:
Aha, no nám učitelka často říká, že učivo, které se učíme v 9. třídě se ona musela naučit v 5. třídě, nebo, že dříve byli děcka více ,,aktivnější" něměli počítače ani nic takového, a když nevěděli ukol, tak si museli jít do knihovny vyhledat informace nebo tak, a dnes máme přístup k internetu, ale nikdo to v rámci školy nevyužije. Nebo, že dnes musí učitelé žáky přemlouvat aby se učili a dříve si to žáci hlídali sami a takhle…

Nejlepší odpověď
gecco

Ani ne… Obecně si to nemyslím.
Spíše některé školy více starají o školné, než o kvalitu výuky.
😉
Doplňuji:
No jo…
Takové řeči nesmíš brát zase úplně vážně (ve středověku se všichni žáci učili latinsky)… Tím nechci snižovat vážnost učitelů, ale někdy je prostě potřeba je vnímat s rezervou. O tempora, o mores…
😉
Naopak – já v současném systému kladně hodnotím to, že studenti se učí spíše informace hledat a vyhodnocovat, namísto toho, aby se je učili zpaměti.
Ale – samozřejmě, se to týká jen těch inteligentnějších studentů, hlupáci zůstanou hlupáky, to bylo taky vždycky…

Další odpovědi
ivzez

Paní učitelka má pravdu:
Co bylo dříve nutné znát k maturitě, stačí dnes ± na bakaláře.
To se týká všeobecně vzdělávacích předmětů a cizích jazyků.
V technických oborech je podle mne úroveň naopak vyšší.

  • ––––

Vyhledávání v knihovnách mělo něco do sebe.
Pokud žák/student musel pro získání informací něco udělat, více si jich vážil.
Dnes, když se dá vše zkopírovat z internetu, řada žáků/studentů nedělá nic …

orwell

Hano, tvoje učitelka ani moc nepřehání. Skutečně dnes školy bojují o každého žáka jako lvi. Dokonce bych řekl, že žák lump, co se neučí, prudí má dnes pro ředitele větší cenu než profesor, co ho učí. O drzosti některých žáků nemluvě. Za to, co dnes dokáže žák říct učiteli před celou třídou … To, kdybych udělal já jako študák a otec se do domákl, tam by mně doma roztrhl hubu jako galoši. Největší problém je dnes matematika a všechno, co se kolem ní točí. Samozřejmě existují i dobří žáci, ale když jich je ve třídě tak pět, šest ze třiceti, je to klika. Nechci se příliš rozepisovat, i když bych mohl psát dlouho, dlouho. Hádej proč?

fyziq

Dneska se jede na peníze, nikoli na kvalitu.

Nevíteto?

Ale kdo teď učí? (Nejlepší učitel, který mě kdy učil, byl 88 let starý a opravdu uměl naučit.) Ale, když mě ve čtvrté třídě učila aj učitelka, která měla sama špatnou výslovnost… A spoustu nekvalifikovaných učitelů stylem otevřete učebnici na str. 18 a vypište si z toho zápis (skoro každou hodinu) a učitelé, kteří svůj předmět sami neovládali a bez kolegy, nebo nějaké příručky by nám nic neřekli…
Internet jsme používali v rámci školy všichni.
Tvoje učitelka se zase nemusela učit o 17.11, rozpadu českosloveska a 11.září. (protože se to ještě nestalo). Nemusela se učit informatiku (protože se to neučilo)
Čtenářské deníky si prostě dřív místo z internetu opisovali od sebe navzájem, např. vím že když měli přečíst žáci třeba 4 knihy, tak se mezi sebou domluvili a každej přečetl jednu a pak si mezi sebou všichni řekli co v který bylo. 🙂
A to patří taky do výuky jejího předmětu, stěžovat si jak to je dnes a jak to bylo za dob minulých? Kdyby to pokaždý vynechala a místo toho učila, divila by se kolik by toho stihla naučit.
Nepopírám časté výchovné problémy s žáky, ale to je zase vina rodičů.

Meligar99

Klesají? To bych neřekl…
Gecco: studenti se učí spíše informace hledat a vyhodnocovat
Kéž by to tak bylo..(ZŠ)

gecco

Meligar99 → No jo – já ZŠ žáky moc ´nevnímám´…
😉