Fyzik amatér

Tak kolik teda vážím?

Decimálka či jiná váha ukáže vaši hmotnost správně jen tehdy, stojíte-li na ni nehybně. Jakmile se shýbnete, ukáže váha menší hmotnost. Proč?

Odpovědi
Mandarinka

Prostě proto, že svaly ohybající horní část těla táhnou současně dolní část vzhůru a zmenšují tak byl tlak na podložku. Jakmile však shýbání přerušíte napětím svalů, které se snaží vzdálit obě části těla od sebe, váhy ukážou hmotnost značně větší, jak to odpovídá zvýšenému tlaku dolní části těla na podložku.

Citlivé váhy je možno rozkolébat i zvednutím ruky. Svaly zvedající ruku vzhůru se opírají o rameno a tlačí je spolu s celým tělem dolů, takže tlak na váhy vzrůstá. Zastavujeme-li zvedající se ruku, uvádíme do činnosti svaly působící opačným směrem, které trhnou rameno vzhůru, jako by se snažily přiblížit je ruce, a proto váha těla, jeho tlak na podložku, se zmenší.

Spouštíme-li naopak ruku dolů, zmenšujeme tím hmotnost těla; jakmile pohyb zastavíme, hmotnost se zase zvětši. Silou svalů můžeme prostě zvětšovat nebo zmenšovat svou hmotnost, přesněji řečeno tlak svého těla na podložku.

alenka901

díky rozložení hmotnosti

tnt

Správně by měla otázka znít: ..jakmile se shýbáte. V tu chvíli se část hmoty těla uvede s nějakým zrychlením do pohybu a toto zrychlení působí proti gravitačnímu zrychlení. Ze ZŠ: F=m*(g-a) :)

Je to stejné, jako když se rozjíždí nebo zastavuje výtah (nejlépe starý, bez zpomalovací/zrychlo­vací S-křivky), tak je cítit, že člověk nadskočí, jako by byl lehčí nebo těžší – podle toho jesli výtah zastavuje nebo se rozjíždí a podle toho jestli nahoru nebo dolů.

A pokud váha ukazuje jinou hodnotu pokud jsi sehnutý, tak je to nerovnoměrným zatížením čidel ve váze.